• Голем настап на Македонската филхармонија заедно со Феми Кути на Калемегдан
  24 Култура

  После големиот скопски концерт кој што Македонската филхармонија го имаше на отворено, односно, во Градскиот парк насловен “Филхармонија на отворено”, тие сега заедно со светски познатиот африкански музичар Феми Кути и неговиот бенд “Позитив форс” ќе настапат во Белград во 13-ти септември на Калемегдан. На овој концерт ќе настапат повеќе од 70 музичари, а на […]

  Повеќе
 • Жешки африкански ритми за крај на “Оффест 2018” (Фото)
  24 Култура

  Синоќа, како главно музичко задоволство на годинешниот “Офф фест”, во МОБ се одржа концерт со ѕвездите на годинешниот фестивал, африканската кралица – Уму Сангаре. Најголемата африканска пејачка, од Мали. Публиката танцуваше во жешките африкански ритки и во гласот на оваа африканска дива. Со тоа се затвори овој фестивал, кој се одржа по 17 пат. Програмата […]

  Повеќе
 • Жељко Самарџиќ ќе настапи на отворањето на ликовна колонија во Вевчани
  24 Култура

  Популарниот Жељко Самарџиќ на 23 јуни  ќе настапи на свеченото отворање на 9-тата Меѓународна Ликовна колонија “Вевчански видувања”. Во свечената програма покрај настапот на балканската ѕвезда Самарџиќ, предвидено е да настапи и македонската поп легенда Драган Мијалковски, кој ќе ја отвори вечерта. Минатата година на отворањето на 8-тата Меѓународна Ликовна колонија “Вевчански видувања” настапи хрватската […]

  Повеќе
 • Кралски концерт со Камерниот оркестар на Битола (Фото)
  24 Култура

  Камерниот оркестар на Битола и “Royal free singers” од Виндзор ќе одржат концерт во Центарот за култура во Битола, кој ќе се одржи утре недела 27-ми мај со почеток од 20.00 часот. Диригент ќе биде маестро Бенедикт Ганер, а придружник Џон Чентри, додека како солисти ќе настапат Сузан Пигот (сопран) и Џереми Ендрус (баритон). На […]

  Повеќе
 • Време е за 17-то издание на “ОФФест” (Фото)
  24 Култура

  Најновото 17-то по ред издание на фестивалот “ОФФест” ќе се одржи од 31-ви мај до 5-ти јуни. Програмата и годинава вклучува актуелни и врвни имиња од Европа, Африка, САД и Австралија. Ќе се одржат десет концерти на три локации. “Џупитер и Оквес” од Конго ќе гостуваат по втор пат, а “Фајтинг виндмилс” се единствената домашна […]

  Повеќе
 • Африканската ѕвезда Феми Кути со концерт на отворено во Скопје
  24 Култура

  Македонската филхармонија, Кино Милениум и Град Скопје, на 6-ти и 7-ми јуни ве канат на два атрактивни настани кои што ќе се случат под отворено небо, во Градскиот парк во Скопје. Годинава Македонската филхармонија по завршувањето на официјалната концертна сезона, ќе го реализира настанот “Филхармонија на отворено”, кој ќе ја донесе нигериската музичка ѕвезда Феми […]

  Повеќе
 • Мајските оперски вечери продолжуваат со балетскиот спектакл “Балетски бисери”
  24 Култура

  46-те Мајски оперски вечери продолжуваат и утревечер (15.5) со гала балетскиот спектакл “Балетски бисери” и изложбата “Почетоци 1948 – 1980” во пресрет на 70 годишнината од основањето на националниот балет. На 1 јули 1948 година со решение на тогашниот директор на МНТ Коле Чашуле, со декрет на Советот за просвета на Народна Република Македонија, како […]

  Повеќе
 • Концертот “Нинг Фенг се враќа” повторно го носи врвниот кинески виолинист
  24 Култура

  Овој четврток, на 17-ти мај во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт “Нинг Фенг се враќа”, на кој како што кажува насловот, ќе настапи виртуозот на виолината, кинескиот уметник Нинг Фенг кој минатата година ја маѓепса македонската публика. Овој пат, еден од водечките виолинисти денес, Нинг Фенг се враќа на нашата сцена […]

  Повеќе
 • Битола на глобалната мапа за одбележување на 30-ти април Меѓународниот ден на џезот
  24 Култура

  Младински културен центар – Битола кој е официјален УНЕСКО младински клуб, по шести пат се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот 30-ти април со организирање на концерт на „Беличанска Квинтет“ во понеделник 30-ти април 2018 година. Локација кафе бар Камарите – Битола, со почеток во 22.00 часот.  Беличанска Квинтет е состав од искусни и докажани музичари од нашата […]

  Повеќе
 • “Чудна шума” ќе го одбележи Меѓународниот ден на танцот – 29ти април
  24 Култура

  Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ, на 29ти април (недела) со современ танцов перформанс ќе го одбележат Меѓународниот ден на танцот. Настанот ќе почне во 20 часот најпрвин во фоајето, а потоа ќе продолжи во […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели