• Интересно: Која е најпродавана плоча во 2017-та
  24 Занимливости

  Верувале или не плочите се повторно во мода, а еден саундтрак со филмска музика се најде на првото место на листата на најпродаваните за тековната 2017-та. Имено, агенцијата “Нилсен мјузик” објави список со изданија на винил кои најдобро се продаваа во првата четвртина од годинава. На самиот врв, со продадени 25.000 илјади примероци се најде […]

  Повеќе
 • 24 Занимливости: Комбинација на битбокс и флејта и звучи фантастично (Видео)
  24 Занимливости

  Толку добро свири што направи и досадната блок флејта да делува кул. Ретко кој уживаше во фактот дека бевме “принудени” на часовите по музичко да свириме на блок флејт. Некои имаа пластични, кои звучеа помалку морничаво, некои имаа пак од оние постарите – дрвените, но мораа да ги подмачкуваат. Еден млад Египќанец решил од свирењето […]

  Повеќе
 • Вреди да се погледне: “Hotel California” отпеана во акапела (Видео)
  24 Занимливости

  Музичката група, која што ќе имате можност да ја видите на видеото подолу, се состои од шесторица кубанци кои на фантастичен и оргинален начин ја преработија светската легендарната хит песна “Hotel California” од групата “Eagles”. Тие целокупната песна ја изведуваат во акапела стил, но на таков начин што никогаш нема да забележите дека воопшто нема […]

  Повеќе
 • “Love in the dark” од Адел инспирација за уметност на емоциите изразена преку танцот (Видео)
  24 Занимливости

  Доколку мислевте дека песните на Адел го достигнале својот врв на емотивност се лажете! Ова видео ја прави уште повеќе емотивна песната “Love in the dark”. Елегантните балетски движења и телата на танчарите ќе ве остават со подотворени усти. За што точно станува збор, погледнете во продолжение: Подготви: Редакција на Музика24

  Повеќе
 • Исто пее како и на сцена – Адел во автомобил (Видео)
  24 Занимливости

  Англиската пејачка е гостин во последната емисија на “Late Late Show” на Џејмс Корден. Но, сепак во тоа нема ништо необично доколку го земеме предвид успехот на нејзиниот најнов албум и слушаноста на хитовите кои никако не престануваат да се вртат на радијата и телевизиите. Она што оваа емисија ја прави поразлична од сите други емисии […]

  Повеќе
 • “Hello” на Адел е најпродавана песна во последните 18 години (Видео)
  24 Занимливости

  Овој сингл има најголема неделна продажба уште од песната “Candle in the Wind” од 1997 година на Елтон Џон. Освен тоа што се најде на првото место на светските листи, “Hello” е прва песна која било кога за само една недела имала повеќе од 1 милион продадени синглови. Освен можноста да се слушне на You Tube, […]

  Повеќе
 • Произведени се најдобрите слушалки досега, чинат само 55.000 долари
  24 Занимливости

  Во 90-те години, компанијата Sennheiser побара од своите инженери да ги направат најдобрите слушалки кои постојат, а резултатот беа 300 пара од легендарниот модел Orpheus, кои се продаваа по 16.000 долари. Сега, оваа компанија го продолжува легендарниот модел, со уште поголем квалитет, но и повисока цена – еден пар од новите слушалки Orpheus ќе се […]

  Повеќе
 • Бизарни барања на светските музички ѕвезди
  24 Занимливости

  Побарувањата на светските музички ѕвезди за време на концертните турнеи многу често ги преминуваат нормалните граници. Леди Гага, Кети Пери, Џенифер Лопез, Мадона, Бијонсе и многу други често знаат вистински да ги намачат организаторите. Контроверзната Леди Гага пред излегувањето на сцената во својата соба сака да има бел кожен кревет, свежо цвеќе и црни завеси од […]

  Повеќе
 • Охрид како Ибица – гола DJ-ка настапи на плажа (Фото)
  24 Занимливости

  Интернет порталот Охрид1 пишува дека на базенот од плажата Парк Голден Бич во Охрид, вечерва DJ Milana од Украина, која настапувала на оваа плажа, настапила сосема гола. Благодарение на Охрид1 и Стојан Стојановски – 2s, музичкиот портал Музика24 ви ги пренесува овие ексклузивни фотографии од настапот на голата DJ-ка. Подготви: Синиша Новевски Фото: Стојан Стојановски […]

  Повеќе
 • Калиопи се оддолжи, запеа на кинески (Видео)
  24 Занимливости

  Откако нашата позната поп пејачка Калиопи настапи на Евровизија со песната “Црно и бело”, истата песна таа година доби голем број на ковери, односно, беше испејана од голем број на фанови на Евровизија, меѓу кои и од едно кинеско момче кое оваа песна ја испеја на македонски јазик. Калипи овој пат гостувајќи во едно српско […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели