• Калиопи ќе настапи на “Bedem Fest“ во Никшиќ, Црна Гора
  Македонска

  Македонската поп-дива Калиопи ќе настапи на овогодинешното издание на фестивалот “Bedem Fest“ во Никшиќ, Црна Гора. Концертот ќе се одржи на 5-ти август во древниот амбиент на тврдината кој е дел од стариот дел на градот. Публиката на ова издание на фестивалот кое трае од 3-ти до 5-ти август покрај во хитовите на Калиопи ќе ужива и во […]

  Повеќе
 • Тамара Тодевска наскоро со нов сингл “Довидување таго“
  Македонска

  После објавувањето на втората бременост уште еден новитет кај Тамара Тодевска. Имено Тамара деновиве на грчкиот остров Амулијани го снима спотот за својот нов сингл насловен “Довидување таго“. Како што кажа Тамара во неодамнешното гостување во емисијата “Вечер со Тијана“, автор на песната е Роберт Билбилов а истата му е посветена на нејзината ќерка Хана. „Скоро […]

  Повеќе
 • 24 Ретро: Потсетете се на македонските песни на балканските ѕвезди
  24 Занимливости

  Музика 24 ве враќа назад во времето на поранешна Југославија кога многу популарни изведувачи од регионот одпеаа барем по една песна на македонски јазик. Популарните Кемал Монтено, Хелена Благне, Ана Бекута, Кичо Слабинац, Арсен Дедиќ како и многу други ги одпеаа македонските евергрини: “Кога те нема“, “Кој да ти каже Ивана“, “Стар Џумбушлија“, “Летај ми […]

  Повеќе
 • “С.А.Р.С.“ ќе настапат на фестивалот “Битола Отворен Град“ 2018 (ФОТО)
  Во прв ред

  Предводниците на регионалната рок сцена “С.А.Р.С.“  се главниот бенд на овогодинешното издание на фестивалот “Битола Отворен Град“.  “С.А.Р.С.“ ќе одржат концерт за битолската публика на 28 јуни (четврток) со почеток во 22 часот на Широк сокак . Истата вечер ќе на бината на Широк сокак ќе настапат и “Funk Shui“ со почеток во 21 часот, […]

  Повеќе
 • “Eye Cue“ ќе учествуваат на евровизиското крстарење
  Македонска

  Овогодинешните македонски евровизиски претставници “Еye Cue“ ќе учествуваат на традиционалното евровизиско крстарење. Крстарењето ќе се одржи од 8 до 9 септември а дестинацијата е Хелсинки – Талин. На овој настан покрај “Eye Cue“ ќе настапат и други поранешни евровизиски претставници како: Linda Martin (евровизиски претставник на Ирска 1984 г. и 1992 г.) и Kati Wolf […]

  Повеќе
 • Џенан Лончаревиќ ќе биде гостин на концертот на Цеца во Охрид
  Во прв ред

  Популарниот српски поп-пејач Џенан Лончаревиќ ќе биде гостин на концертот на српската фолк дива Цеца во Охрид. Концертот е закажан за 28-ми јули на стадионот “Билјанини извори”. Како што претходно објави Музика24, и официјално потврдено за нашиот музички портал од самиот пејач, Џенан Лончаревиќ ќе настапи на “Пивофест” во Прилеп. Ова е уште една можност […]

  Повеќе
 • Игор Џамбазов и Гуру Харе на “When in Krushevo“ 2018
  Во прв ред

  Популарните Игор Џамбазов и Гуру Харе на 29-ти јуни ќе настапат на второто издание на фестивалот “When in Krushevo“. Настанот ќе се одржи на Крушевското езеро. Во музичката програма на фестивалот кој се одржува од 29-ти јуни то 1 јули, покрај Игор Џамбазов и Гуру Харе на 30 јуни ќе настапат и “Beta House Band“. Фестивалот […]

  Повеќе
 • Жељко Самарџиќ ќе настапи на отворањето на ликовна колонија во Вевчани
  24 Култура

  Популарниот Жељко Самарџиќ на 23 јуни  ќе настапи на свеченото отворање на 9-тата Меѓународна Ликовна колонија “Вевчански видувања”. Во свечената програма покрај настапот на балканската ѕвезда Самарџиќ, предвидено е да настапи и македонската поп легенда Драган Мијалковски, кој ќе ја отвори вечерта. Минатата година на отворањето на 8-тата Меѓународна Ликовна колонија “Вевчански видувања” настапи хрватската […]

  Повеќе
 • Концерт на Марија Шерифовиќ на 3-ти август во Охрид
  Во прв ред

  Ова лето во Охрид не очекува загарантирана забава. После веќе најавениот “Ohrid Calling 2018”, концертите на Цеца, Масимо Савиќ и  Цукеро уште еден спектакуларен концерт за ова лето најавува продукцијата “BMJ Media Group“. Веднаш после Илинден, на 3-ти август мега популарната Марија Шерифовиќ ќе одржи концерт во Охрид. Концертот на Марија Шерифовиќ, го најави сопственикот на “BMJ Media Group“, Бојан […]

  Повеќе
 • ЕКСКЛУЗИВНО: Шабан Шаулиќ, Жељко Јоксимовиќ, “Црвена Јабука“ дел од програма на “Пивофест“
  Фестивали

  Специјализираниот македонски музички портал Музика 24, од неофицијални извори ја доби и ексклузивно ја објавува програмата за престојното издание на “Пивофест“ во Прилеп.  Овогодинешното 16-то издание на најмасовниот  и најпознат пивски фестивал во Македонија ќе се одржи од 12-ти до 15-ти јули. На првата фестивалска вечер на 12-ти јули на големата сцена на градскиот плоштад во Прилеп ќе […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели