• Влатко Стефановски ќе настапува со Битолскиот камерен оркестар
  Во прв ред

  Центарот за култура – Битола, кој е покровител на работата на Битолскиот камерен оркестар најави соработка на овој оркестар со македонскиот виртуоз на гитара, Влатко Стефановски. Според најавите, Стефановски и Битолскиот камерен оркестар ќе одржат два концерти. Првиот ќе биде на фестивалот “Охрид­ско ле­то”, а вториот ќе се одржи во Битола. “Настапите со македонскиот култен […]

  Повеќе
 • DJ-от Рони Сајз и метал-составот “Синистер” се главните ѕвезди на “Д-фестивал”
  Во прв ред

  DJ-от Рони Сајз и холандскиот метал-состав “Синистер”, се главните ѕвезди на годинашниот “Д-фестивал”, кој ќе се одржи од 14-ти до 16-ти јули во Дојран. Рони Сајз се смета за еден од најпочитуваните артисти на светската драменбејс-сцена, додека холандскиот состав “Синистер” важи за еден од најголемите бендови на андерграунд детметал-сцената. Според најавите холандскиот бенд во Дојран ќе го […]

  Повеќе
 • Џез-квар­те­тот “Форп­леј” ќе го отво­ри го­ди­наш­но­то “Охрид­ско ле­то”
  24 Култура

  Џез-квар­те­тот “Форп­леј” ќе го отво­ри го­ди­наш­но­то 57-то из­да­ние на фе­сти­ва­лот “Охрид­ско ле­то”. Австралискиот квар­те­тот е фор­ми­ран во 1995 го­ди­на, во сво­ја­та изведба вклу­чу­ва еле­мен­ти на арен­би и поп-му­зи­ка. Според најавите на концертот во Охрид на Ан­тич­ки те­а­тар ќе на­ста­пат за­ед­но со ор­ке­ста­рот на Ма­ке­дон­ска­та фил­хар­мо­ни­ја под ди­ри­гент­ска­та пал­ка на маестро Емин Џи­јан. Покрај квар­те­тот “Форп­леј”, Охрид […]

  Повеќе
 • Јана Бурческа 4-та по ред во второто евровизиско полуфинале
  Евровизија

  Европската радиодифузна унија го објави редоследот за настапување во двете полуфиналиња на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи од 9-ти до 13-ти мај во Киев, Украина. Редоследот го одреди овогодинешниот продуцент според систем кој функционира од 2013-та година, а чија цел е целата манифестација да биде повозбудлива и поинтересна. Ова е […]

  Повеќе
 • “Ер Србија” именуваше авион по Горан Бреговиќ
  Балканска

  Српската авио-компанија “Ер Србија” именуваше еден свој авион по познатиот музичар Горан Бреговиќ. Бреговиќ е петти заслужен граѓанин на Србија кој поради неговите заслуги добива вакво признание во склоп на проектот  “Живе легенде”. Авионот Ербас А319 со своето нове име “Горан Бреговиќ” беше претставен на специјална свеченост на Аеродромот  “Никола Тесла” во Белград. Во склоп […]

  Повеќе
 • 24 Промо: Елена Ристеска и Хари Варешановиќ – “Још ме плашиш” (Видео)
  Промо

  Дуетската песна на Елена Ристеска и босанската ѕвезда Хари Варешановиќ, „Још ме плашиш“ доби свој видеозапис. Спотот започна да се снима пред неколку месеци во Скопје, а се заврши во Белград пред неколку недели. Музиката на оваа песна е на Хари Варешановиќ, автори на текстот се Алма Абдагиќ, Ален Лемешевиќ и Фахрудин Пецикоза, а аранжманот е дело на Дарко […]

  Повеќе
 • Промовирана македонската евровизиска песна “Dance alone” (Видео)
  Евровизија

  Во специјално издание на музичкиот магазин “Стисни Плеј”, МРТ ја промовираше македонската евровизиска песна “Dance alone”. Истата ја потпишуваат Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Борислав Миланов од “Symphonix International” кои претходно работеле со голем број реномирани музички имиња како Кели Кларксон, Џон Леџенд, Лејди Гага, Мајли Сајрус и многу други. Исто така овој тим беа […]

  Повеќе
 • МРТ објави тизер за македонската евровизиска песна
  Евровизија

  Македонската радио телевизија објави тизер за македонската евровизиска песна “Dance Alone” на нашата овогодинешната евровизиска претставничка, Јана Бурческа. Песната ќе биде промовирана вечерва со почеток во 20.15 часот во „Стисни Плеј“ на МРТ. Специјалната емисија ќе ја води Александра Јовановска, портпарол на македонската евровизиска делегација. “Dance Alone” беше избрана во конкуренција од повеќе од 200 […]

  Повеќе
 • Елена Ристеска гостинка на концертот на Хари Мата Хари во Белград
  Македонска

  Македонската пејачка Елена Ристеска беше специјална гостинка на концертот на Хари Мата Хари во Белград, кој што се одржи вчера 8ми март во познатиот “Сава центар”. Елена и Хари од неодамна го имаат дуетот “Још ме плашиш”. На  концерт кој се одржа на Денот на жената, Елена и Хари премиерно го отпееа дуетот во живо. Заедно со Елена, гостинка му беше […]

  Повеќе
 • Тијана Богичевиќ ќе ја претставува Србија на Евровизија
  Евровизија

  Српската поп пејачка Тијана Богичевиќ ќе биде српска претставничка на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи од 9-ти до 13-ти мај во Киев, Украина. Богичевиќ која живее и работи во Америка била избрана од музичката редакција на РТС. Автори на овогодинешната српска песна се музичките продуценти и основачи на „Symphonix International“, Борислав […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели