• Отворен конкурс за “Канео фест 2018”
  Фестивали

  Во пресрет на 17-то издание на летниот фестивал “Канео фест” отворен е конкурс за прием на нови песни и ќе трае до 20-ти јуни. Во однос на критериумите за песните исто како и минатата година истите мора да бидат новосоздадени, дотогаш неемитувани во делот на фолк и поп правецот. “Канео фест” распишува конкурс за фестивалот […]

  Повеќе
 • Ексклузивно: “Санта Есмералда” доаѓа на “Охрид фест 2018”
  24 Ексклузивно

  Годинава фестивалот “Охрид фест” полни 25 години, и ќе се одржи од 5-ти до 7-ми септември на летна сцена пред хотелот “Ривиера” во Охрид. Програмата ќе биде сочинета од Фолк вечер, Поп вечер и Интернационална вечер, годинава со одредени новости во програмата. Ексклузивните гости годинава “Санта Есмералда” ќе гостува во Интернационалната вечер со свое шоу. […]

  Повеќе
 • 25 години Авалон продукција – 25 години добра и квалитетна музика
  Македонска

  Со концерти на уметници од Македонија и од странство Авалон продукција одбележува 25 години од своето постоење. “Во рамки на јубилејот, подготвивме исклучителна програма, со концерти на бројни артисти од светската и домашната музичка сцена. Концертната сезона ја стартувавме кон крајот на февруари со концертниот маратон на Каролина во МОБ, во март со концертот на […]

  Повеќе
 • Гитаристот Дамјан Пејчиноски сними видео за песна од новиот албум на Каролина (Видео)
  Covers

  Познатиот и популарен македонски музичар и гитарист Дамјан Пејчиноски неодамна за време на посетата во Цирих, Швајцарија сними видеоспот за хит песната “Ти не дојде” од Каролина Гочева, песна дел од нејзиниот последен студиски албум “Извор” под реден број 11. Но, овој пат младиот музичар ни ја доловува оваа позната и популарна песна отсвирена на […]

  Повеќе
 • Од оваа година Грин Бич фестивал на нова локација
  Фестивали

  Најголемиот фестивал на електронската музика кај нас, Грин бич фестивал, ова лето ќе се одржува на нова локација на крајбрежјето на Охридското Езеро и тоа за прв пат во прекрасната Струга – славниот град на поезијата и на волшебниот Црн Дрим. Со поддршка од локалната самоуправа во Струга, градот и Фестивалот ја добиваат новата Брин […]

  Повеќе
 • Продуцент од Шведска му направи нов летен хит на Тајзи (Видео)
  Промо

  Македонскиот пејач Тајзи периодов направи нешто на кое би му подзавиделе и светските ѕвезди, во само две недели промовираше три нови песни: “Мој живот, моја ствар”, дуетот со Викторија Лоба “Каде сме ние”, а денеска ја промовира и најновата тема “Параноја” која излезе на каналот на “Балкатон” продукција од Србија. Се работи за песна на […]

  Повеќе
 • “Чудна шума” ќе го одбележи Меѓународниот ден на танцот – 29ти април
  24 Култура

  Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ, на 29ти април (недела) со современ танцов перформанс ќе го одбележат Меѓународниот ден на танцот. Настанот ќе почне во 20 часот најпрвин во фоајето, а потоа ќе продолжи во […]

  Повеќе
 • Легендарните британски рокери “Jethro Tull” доаѓаат во Скопје
  Во прв ред

  Легендарниот британски рок бенд “Jethro Tull” во октомври ќе настапи во Скопје, во рамките на својата светска турнеја, со којашто одбележува половина век од постоењето. Иако групата на својата официјална интернет-страница сеуште ги нема објавено датумите за октомври, од Авалон продукција потврдија дека “Jethro Tull” ќе одржи концерт во Скопје, на 16-ти октомври во СРЦ […]

  Повеќе
 • Креативен видеоспот на The Hounds за песната “Заминувам од овде” (Видео)
  Промо

  Алтернативниот панк-рок состав The Hounds изработија видеозапис за песната “Заминувам од овде”. Текстот е на Леана Таќи, а аранжманот и продукцијата на Јордан Манов. За креативниот видеозапис за оваа нумера се погрижија момците Филип Ѓорѓиоски и Петар Аврамоски од визуелната лабораторија “Tone Bandits”. Видеозаписот е снимен на повеќе градски локации, а протагонистка во оваа приказна […]

  Повеќе
 • Прочитајте: Во кои хороскопски знаци се родени македонските поп пејачки
  24 Занимливости

  Раѓањето во одреден месец во годината ни гo одредува хороскопот, односно хороскопскиот знак кој си има одредени карактеристики и ги опишува луѓето родени во тој месец. Еве на кој хороскопски знак припаѓаат најпознатите македонски пејачки. Tамара Тодевска – Близнаци Близнаците како знак во зодијакот симболизираат двојност. Доколку сте родени под овој знак, тогаш вашите главни […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели