• Евровизија во Тел Авив
  Фестивали

  Европската радиодифузна унија (ЕБУ) денес соопшти дека Тел Авив ќе биде град домаќин на 64-то издание на Евровизија. По неколкумесечни преговори, организаторите велат дека го избрале Тел Авив, а не Ерусалим, заради инфраструктурата и можностите што ги нуди. Финалето ќе се одржи на 18-ти мај следната година, а полуфиналињата се закажани за 14-ти и 16-ти […]

  Повеќе
 • Сања Илиќ и “Балканика” дел од овогодинешното издание на “Охрид фест”
  Фестивали

  Сања Илиќ минатата година во Охрид ја доби наградата за животно дело и вети дека на идниот, јубилеен охридски фестивал ќе додје со својата група “Балканика”. Ветено – сторено. Групата која годинава учествуваше на Евровизискиот фестивал во Лисабон со песната “Нови деца” како претставник на Србија, годинава ќе настапи во официјалната програма на Интернационалната вечер […]

  Повеќе
 • Мистеријата е решена: Евровизија 2019 ќе се оддржи во Израел
  Фестивали

  Израелската јавна радиодифузна корпорација (ИЈРК) вчера го прифатија нацртот предложен од министерот за финансии Моше Калон, потврдувајќи дека натпреварот за песна на Евровизија ќе се одржи следната година во Израел, според планираното. “ИЈРК смета дека израелската влада ќе стори се за да ја обезбеди Евровизија во Израел следната година”, се вели во соопштението. Имено, Израел […]

  Повеќе
 • Или 12 милиони евра на сметка или Израел да се прости од Евровизија?!
  Фестивали

  Штом овогодинешниот претставник на Израел, пејачката НетаБарзилај, ја однесе победата на Евровизија, веднаш почнаа противењата за одржување на овој музички фестивал во Израел поради безбедносната ситуација. Дури и тогаш, се споменуваше Австрија како можна замена за Израел, судејќи по тоа дека австрискиот претставник Цезар Сампсон го освои третото место, а според гласовите на жирито, дури […]

  Повеќе
 • Аудиција за претставник на Македонија на Јуниорски Евросонг 2018
  Фестивали

  Аудиција за избор на вокален интерпретатор, кој ќе ја претставува Македонија на Јуниорски Евросонг 2018, ќе биде одржана во сабота (18 август), со почеток од 10.00 часот, информира Македонската радио телевизија. Пријавувањето за аудицијата, што ќе се спроведе во студиото М-3 на Македонската радио телевизија, е отворено од 6-ти до 16-ти август 2018 година. Децата […]

  Повеќе
 • Започна “Баскерфест 2018” (Фото)
  Фестивали

  Пред само неколку дена на Градскиот плоштад во Скопје стартуваше 13-то издание на Фестивалот на улични изведувачи “Баскерфест 2018”. Шест дена од 12-ти до 17-ти јуни ќе биде претворен во уличен театар под отворено небо со улични артисти од Јапонија, Индија, Аргентина, Франција, Шпанија, Бразил, како и млади македонски музичари и светски баскер бендови. За најмладите […]

  Повеќе
 • И официјално, Жељко Јоксимовиќ дел од “Пивофест 2018” (Фото)
  Фестивали

  Неодамна нашиот музички портал прв и единствен, како и секогаш досега, ја објави неофицијалната програма за овогодинешното 16-то издание на “Пивофест” (читај: ЕКСКЛУЗИВНО: ШАБАН ШАУЛИЌ, ЖЕЉКО ЈОКСИМОВИЌ, “ЦРВЕНА ЈАБУКА“ ДЕЛ ОД ПРОГРАМА НА “ПИВОФЕСТ“) кој што традиционално се одржува во Прилеп. Сеуште немаме никаква потврда ниту пак демант од Општина Прилеп, но и официјално на сајтот […]

  Повеќе
 • Во тек е конкурсот за нови песни за “Лешочкиот Фолк Фест 2018”
  Фестивали

  Продолжувајќи ја музичко-културната традиција од изминатите години, на 27-ми август 2018 година, во манастирскиот комплекс Св. Атанасиј и Пресвета Богородица во Лешок, ќе се одржи фестивалот на новосоздадена македонска песна “Лешочки Фолк Фест 2018”. Имајќи предвид дека “Лешочкиот Фолк Фест” е единствена и автентична културна манифестација која се одржува во овој крај на Македонија, со […]

  Повеќе
 • ЕКСКЛУЗИВНО: Шабан Шаулиќ, Жељко Јоксимовиќ, “Црвена Јабука“ дел од програма на “Пивофест“
  Фестивали

  Специјализираниот македонски музички портал Музика 24, од неофицијални извори ја доби и ексклузивно ја објавува програмата за престојното издание на “Пивофест“ во Прилеп.  Овогодинешното 16-то издание на најмасовниот  и најпознат пивски фестивал во Македонија ќе се одржи од 12-ти до 15-ти јули. На првата фестивалска вечер на 12-ти јули на големата сцена на градскиот плоштад во Прилеп ќе […]

  Повеќе
 • Македонија доби награда од Евровизија?!
  Евровизија

  Нашите претставници на годинашниот Евросонг кој што се одржа во Лисабон, Португалија, беа во тесен избор за добивање на една не толку престижна награда, а сега и официјално се здобија со истата. И покрај тоа што не се пласираа во финалето со песната “Lost and found’” и според официјалните резултати се најдоа на претпоследно место […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели