• По трет пат, Австралија на Изборот на песна на Евровизија (Видео)
  Евровизија

  Една од најновите земји учеснички на популарниот европски фестивал, Австралија деновиве ја претстави песната со која што ќе се натпреварува на годинешното, 62-то по ред издание на Евровизија. Станува збор за темата насловена “Don’t come easy”, која ја изведува минатогодишниот победник на австралискиот “X Factor”, Ајзеја Фајрбрејс. Младиот пејач е трет евровизиски претставник на Австралија, […]

  Повеќе
 • Промовирана македонската евровизиска песна “Dance alone” (Видео)
  Евровизија

  Во специјално издание на музичкиот магазин “Стисни Плеј”, МРТ ја промовираше македонската евровизиска песна “Dance alone”. Истата ја потпишуваат Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Борислав Миланов од “Symphonix International” кои претходно работеле со голем број реномирани музички имиња како Кели Кларксон, Џон Леџенд, Лејди Гага, Мајли Сајрус и многу други. Исто така овој тим беа […]

  Повеќе
 • МРТ објави тизер за македонската евровизиска песна
  Евровизија

  Македонската радио телевизија објави тизер за македонската евровизиска песна “Dance Alone” на нашата овогодинешната евровизиска претставничка, Јана Бурческа. Песната ќе биде промовирана вечерва со почеток во 20.15 часот во „Стисни Плеј“ на МРТ. Специјалната емисија ќе ја води Александра Јовановска, портпарол на македонската евровизиска делегација. “Dance Alone” беше избрана во конкуренција од повеќе од 200 […]

  Повеќе
 • Грција го избра својот претставник на Евросонг (Видео)
  Евровизија

  На 69-от Избор за песна на Евровизија, што ќе се одржи во мај во Киев, Грција ќе ја претставува пејачката Деми со нумерата “This is love”. Грчкиот претставник на овогодишниот Евросонг беше избран синоќа на посебна емисија во Атина. Победникот беше избран со гласање преку телевоутинг и на жири. Гласањето од телевоутингот учествуваше во 70 […]

  Повеќе
 • Тијана Богичевиќ ќе ја претставува Србија на Евровизија
  Евровизија

  Српската поп пејачка Тијана Богичевиќ ќе биде српска претставничка на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи од 9-ти до 13-ти мај во Киев, Украина. Богичевиќ која живее и работи во Америка била избрана од музичката редакција на РТС. Автори на овогодинешната српска песна се музичките продуценти и основачи на „Symphonix International“, Борислав […]

  Повеќе
 • Жак Хоудек ќе ја претставува Хрватска на Евровизија
  Евровизија

  Популарниот хрватски музичар Жак Хоудек ќе ја претставува Хрватска на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи од 9-ти до 13-ти мај во Киев, Украина. Раководството на хрватската радио телевизија го избрало Хоудек на интерен конкурс, а песната со која ќе се претстави на 11-ти мај ќе биде подоцна објавена. “Од денеска […]

  Повеќе
 • Целиот украински тим од организацијата на Евровизија си поднесе оставка?!
  Евровизија

  Најголемиот фестивал на забавна музика во Европа доживеа голем шок откако 21 припадник на украинскиот организациски тим поднесе оставка. Тие во својата оставка изјавија: “Целосно сме немоќни за донесување на понатамошни одлуки во однос на натпреварувањето”. И покрај ова, Европската Радиодифузна Унија (ЕБУ) ги советуваше украинските јавни радиодифузери да ги почитуваат роковите и покрај неодамнешните […]

  Повеќе
 • “Сан Ремо” ќе го донесе италијанскиот евровизиски претставник
  Евровизија

  Со изведба на 16 песни, вечерва завесата ќе се спушти на 67-то издание на фестивалот на италијанската канцона “Сан Ремо”. Фестивалот поради својата голема популарност од пред дваесет години го воведе и изданието”Сан Ремо млади” кое се одржува во ноември и од каде се бираат млади изведувачи кои во февруари настапуваат на сцената на салата […]

  Повеќе
 • Јана Бурческа ќе пее во второто евровизиско полуфинале
  Евровизија

  Mакедонската претставничка на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, Јана Бурческа, според ждребувањето за редоследот на учесниците во двете полуфинални вечери, што неодамна беше извршено во Киев, ќе настапи во второто евровизиско полуфинале. Редниот број под кој ќе настапи македонската претставничка сеуште не е познат. Во првото полуфинале од земјите од соседството ќе настапат Црна Гора, Албанија, Грција […]

  Повеќе
 • Грузија ќе биде домаќин на Детска Евровизија 2017
  Евровизија

  Европската радиодифузна унија соопшти дека победникот на Детска Евровизија 2016, Грузија, ќе биде домаќин на овогодинешниот Детски избор за песна на Евровизија. После победата на Марјам Мамадашвили во Малта, на Грузија и беше понудено да ја организира Детската Евровизија во 2017 година, што националната телевизија на Грузија го прифати. Ова ќе биде прв пат Грузија […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели