• Во 2018-та ќе се организира “Евровизија“ за Азија и Пацифик
  Евровизија

  Следната година Европската радиодифузна унија ќе го организира првото издание на “Евровизија Азија”, музичко натпреварување наменето за земјите од Азија и Пацификот. “Евровизија Азија” ќе се одржува само во еден ден наместо во три како оргиналната “Евровизија”. Досега своето учество го потврдиле 9 земји и тоа: Австралија, Кина, Конг-Конг, Јапонија, Јужна Кореја, Нов Зеланд, Сингапур, […]

  Повеќе
 • Мина Блажев ќе ја претставува Македонија на “Детска Евровизија 2017”
  Евровизија

  Македонската радио телевизија ја избра 14-годишната Мина Блажев за овогодишна претставничка на Македонија на “Детска евровизија”. Мина има 14 години и е од Скопје. Таа учествуваше во минатата сезона на талент шоуто “Пинкови ѕвездички”. Поради забраната на “ЗАМП” во Македонија таа сезона не се емитуваше. Песната со која Мина ќе ја претставува Македонија на “Детска евровизија” […]

  Повеќе
 • Македонија ќе учествува на “Детска евровизија 2017“
  Евровизија

  Европската радиодифузна унија соопшти дека на овогодинешниот “Детски избор на песна за Евровизија“ ќе учествуваат 16 земји, меѓу кои и Македонија. Покрај Македонија учествуваат и : домаќинот Грузија, Малта, Ерменија, Белорусија, Русија, Италија, Австралија, Албанија, Кипар, Ирска, Полска, Србија, Холандија, Украина и Португалија која се враќа после 10 години пауза. Македонија учествува по 13-ти пат […]

  Повеќе
 • Лисабон е домаќин на “Евровизија 2018” (Видео)
  Евровизија

  После првата, историска победа на популарниот европски фестивал, Португалија за првпат ќе биде домаќин на Евровизија, а без никакво изненадување, градот во кој ќе се одржат трите фестивалски вечери е престолнината Лисабон, додека сцената ќе биде поставена во најголемата арена во земјата, “МЕО”. Веста беше споделена со кусо видео на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб, […]

  Повеќе
 • Евровизија 2018 ќе се одржи 8-ми, 10-ти и 12-ти мај
  Евровизија

  Португалската Радио и Телевизија ги најави датумите за Евровизија 2018, која ќе се одржи во главниот град Лисабон. Датумите на полуфиналињата се 8-ми и 10-ти а финалето ќе се одржи на 12-ти мај.  Клучни зборови според кои ќе се водат организаторите во организацијата на настанот се: квалитет, елеганција и едноставност. Подготви: Филип Етмишовски

  Повеќе
 • Словенија прв победник на Евровизија за хорови
  Евровизија

  Хорот “Кармен Манет“ од Словенија е победник на првото издание на Евровизија за хорови, која оваа година се одржа во Рига, Латвија. Секој хор настапува 6 минути без матрица. Песните можат да содржат едно или повеќе дела кои го прикажуваат културата и идентитетот на државата. Хоровите ги оценуваше жири во состав: Џон Рутер – композитор […]

  Повеќе
 • Евровизија 2018 ќе се одржи во Лисабон
  Евровизија

  Португалската Радио и Телевизија и официјално го потврди градот домаќин на Евровизија 2018, во конкуренција од неколку градови беше избран главниот град Лисабон. Датумите на полуфиналињата и финалето, како и местото ќе бидат објавени по 13-ти јуни кога ќе се одржи состанок со раководството на Европската радиодифузна унија. Клучни зборови според кои ќе се водат организаторите […]

  Повеќе
 • Промовирани слоганот и логото на Детска евровизија 2017
  Евровизија

  Грузиската национална телевизија во склоп на овогодинешната Евровизија во Киев ги промовираше логото и слоганот за овогодинешниот Детски избор за песна на Евровизија кој ќе се одржи во Грузија. За слоган на овогодинешната Детска евровизија избран е “Shine Bright”. “Овогодинешното лого е инспирирано од сонцето и сончевата Грузија, додека слоганот е мотивација за учесниците на својот настап […]

  Повеќе
 • Ова се финалистите од првото евровизиско полуфинале
  Евровизија

  На првото евровизиско полуфинале кое се одржа вчеравечер од осумнаестте учесници, десет се пласираа во финалето и тоа: Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија. Од првото полуфинале без пласман останаа земјите од регионот: Албанија, Црна Гора, Словенија но и Грузија, Финска, Исланд, Чешка, и Летонија. Во втората полуфинална вечер ќе […]

  Повеќе
 • Евросонг стартува со првото полуфинале
  Евровизија

  Изборот на песна на Евровизија започнува денеска во Киев, каде во рамки на првата полуфинална вечер настапуваат претставници од 18 земји. Втората полуфинална вечер е закажана за 11-ти мај, и на неа ќе настапи и македонската претставничка Јана Бурческа со мелодијата “Dance Alone”. Финалето на годинешниот Евросонг ќе биде во сабота на 13-ти мај. Најпопуларниот […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели