• Маја Оџаклиевска ја одбила евровизиската песна
  Евровизија

  Идниов период кај нашиот северен сосед ќе се одржи изборот за претставник за Евровизија 2013. Нашата македонска пеачка, која долги години живее и работи во Белград, добила понуда за учество на “Беосонг” каде требало да настапи со песната “Ангел од небото”, композиција на Никола Буровац. За за сето тоа изјавува: “Сум учествувала на многу фестивали […]

  Повеќе
 • Избрани композициите за “Беосонг 2013”
  Евровизија

  Попладнево Радио Телевизија Србија на својот интернет портал го објави списокот на композиции кои ќе се натпреваруваат на фестивалот “Беосонг 2013” за избор на песна за Евросонг кој ќе се одржи во Малме во месец мај. По внимателно преслушување на пристигнатите 171 композиција, селекционата комисија од музички експерти и стручњаци доцна попладнево го објави списокот […]

  Повеќе
 • Избрана е евровизиската песна!
  Евровизија

  Македонската радио телевизија пресече. На Евровизија 2013, во Малме, Шведска ќе не претставува композицијата со работен наслов “Опсесија”, чиј автор (музика) е Симеон Атанасов (син на Есма Реџепова), а текстот го напиша Борче Нечовски. Информацијата за избор на песната со која ќе се натпреваруваме на 58. издание на изборот за Песна на Евровизија што ќе […]

  Повеќе
 • Милан Тарот: Ќе победам на Беосонг!
  Евровизија

  Контроверзниот предвидувач на судбината, Милан Тарот ќе настапи на годинешниот “Беосонг”, каде што ќе се појави како гостин на групата Мајка купа Перу и фронтменот Филип Пат, кои ќе ја изведат авторската нумера “Иди”. “Ќе победиме на на фестивалот. Мојата улога во песната ќе биде симболична, но ќе дадам голем придонес за човештвото” – открил Милан за српски Курир. Тој нагласил дека, според неговите тарот […]

  Повеќе
 • Албанија со плагијат на Евросонг?! (Видео)
  Евровизија

  Српскиот портал С-Медиа, пишува дека овогодинешната евровизиска песна “Идентитет” со која Албанија (Адриан Лулгјурај и Бледар Сејко) треба да се претстави е всушност плагијат, односно премногу потсетува на легендарната “Син сафир” од Бајага. Песната е објавена во 1988 година, а дали станува за плагијат, копија или нешто друго… тоа заклучете сами. Во меѓувреме Бајага сеуште нема […]

  Повеќе
 • Евровизија 2013: Хрватска ја одбра песната која ќе ја претставува во Малме
  Евровизија

  Хрватска ја одбра евровизиската песна за “Песна на Евровизија” што ќе се одржи во Малме, Шведска. Песната на 38 годишниот Горан Топаловац “Мижерја” ги освои симпатиите на специјалното жири во кои членови беа уредникот на забавната редакција на ХРТ Велимир Ѓуретиќ, музичкиот продуцент и аранжер Никша Братош и Анте Пецотиќ. Иако непознат за пошироката јавност, […]

  Повеќе
 • И Турција се откажува од Евровизија?!
  Евровизија

  По неколкуте земји кои пред неполна недела изјавија дека се откажуваат од настанот наречен “Евровизија” (Босна и Херцеговина, Грција, Полска, Португалија и Словачка) и државната Турска радио и телевизија соопшти дека нема намера да учествува на музичкиот натпревар оваа година, кој пак следната година ќе се одржи во шведскиот град Малме. Во нивното соопштение се […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели