• “Макфест” се враќа на стариот термин, годинава ќе се одржи во октомври
  Макфест 2016

  Фестивалот на забавни мелодии “Макфест”, наместо во јуни годинава се враќа на стариот термин и ќе се одржи во октомври. Директорот на фестивалот “Макфест”, Љупчо Мирковски на денешната прес-конференција рече дека до пред неколку години обичај беше фестивалот да се одржува токму во октомври, а стариот датум се враќа на барање на штипјани. Жири комисијата […]

  Повеќе
 • По втор пат, Александра Јанева победник на “Макфест”
  Макфест 2016

  Александра Јанева по вторпат е победник на “Макфест” со песната “За сто години” која ја потпиша Ристо Самарџиев. Таа воедно ја доби и наградата за најдобра вокална интерпретација која од годинава се вика “Драган Каранфиловски-Бојс” и секако 10 илјади евра. Симона Попоска со песната “Ќе најдам друг” е второ пласирана и доби 7.500 евра, а […]

  Повеќе
 • Првата полуфинална заврши, ова се првите финалисти на “Макфест 2016” (Видео)
  Макфест 2016

  Вечерва во Штип се одржа првата полуфинална вечер на “Макфест 2016”. На сцената на 31-то издание на македонскиот фестивал на забавна музика во придружба на ревискиот оркестар на МРТВ настапија 15 изведувачи од земјата и од странство. Избрани се и првите 10 финалисти, кои ќе настапат и во сабота вечер. Според новиот систем на гласање и самите […]

  Повеќе
 • Денес во Штип стартува 31-то издание на “Макфест”
  Макфест 2016

  Денес 2-ри јуни во Штип почнува 31-то издание на фестивалот на забавна музика “Макфест”, кој според директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски, годинава е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум странски интерпретатори. Во трите фестивалски вечери, од четврток до сабота, за главните награди ќе се натпреваруваат и 23 домашни изведувачи. “Ги имаме стандардните награди, а […]

  Повеќе
 • Избрани 20 песни за “Макфест 2015”
  Макфест 2016

  Ѓоко Танески, Наде Талевска, Верица Пандиловска, Наташа Малинкова, Марјан Стојаноски, Даниел Дан, Еги, Горан Наумовски, “Браво бенд”, Бојана Атанасовска и “Рафинерија” се дел од пејачите што ќе настапат на годинашниов “Макфест 2015”, кој ќе се одржи во јуни, во Штип. На конкурсот што го објави фестивалот, стигнаа 34 песни, од кои се примени 20. Ова е […]

  Повеќе
 • Макфест 2014: Биба Додева со “Врати се” ја освоија македонската публика
  Макфест 2016

  Познатата македонска поп пејачака Биба Додева со песната “Врати се” ја освои македонската публика, а воедно и првото место на 29-то издание од Фестивалот за забавни мелодии “Макфест”. Со победата и првото место, на Додева и припаднаа 20.000 илјади евра. Второто место му припадна на Дарко Илиевски со песната “Кога најмногу ми требаш”, што воедно му […]

  Повеќе
 • Кои се финалистите кои ќе ги видиме вечерва на “Макфест”? (Фото)
  Макфест 2016

  Изминатите неколку дена, а и денес, градот под Исарот живее во макфестовска еуфорија. Поминаа првата и втора полуфинална вечер, а вечерва во Домот на културата “Ацо Шопов” во Штип ќе се одржи и финалната и последна вечер од овогодинешното 29-то издание на овој реномиран и на далеку позната музички фестивал. Финалистите се всушност изведувачите кои […]

  Повеќе
 • Познати финалистите од втората полуфинална вечер од “Макфест” (Фото)
  Макфест 2016

  Вчера вечер во домот на културата во Штип се одржа и втората полуфинална вечер од 29-то издание на Фестивалот за забавни мелодии “Макфест”. Од оваа полуфинална вечер, во денешното финале продолжуваат: Мартинијан Кириловски, Биба Додева, Елвир Мекиќ, Наташа Малинова, Тамара Тодевска, Влатко Илиевски, Горан Наумов, Миле Кузмановски и Кристијан Мицев. Како специјален гостин во ревијалниот […]

  Повеќе
 • Прво макфестовско селфи (Фото)
  Макфест 2016

  Првата полуфинална вечер е веќе позади нас, таа заврши и веќе се знаат финалистите за саботното големо финале. Една од финалистите е и познатата македонска поп пејачка Маја Вукичевиќ која заедно со својот пријател и композитор Александар Масевски го направија првото макфестовско селфи, ако може така да се каже. Таа на сликата додаде и статус: […]

  Повеќе
 • Макфест 2014: Познати финалистите за големото финале (Фото)
  Макфест 2016

  Со мотото “Слушајте македонска музика”, заврши првата полуфинална вечер од 29-то издание на Фестивалот за забавни мелодии “Макфест”, кој што се одржува во Штип. По ревијалниот дел и гласањето во меѓувреме, новите водители Маријана Станојковска и Димитар Атанасовски ги прогласија и соопштија финалистите кои влегуваат во големото саботно финале. Тие се: Јоце Панов – “Само […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели