• Trio Gentlemen: Македонската естрада заслужува убава македонска музика (Видео)
  Интервјуа

  Во неделата на 28-ми јануари во Македонскиот Народен Театар пред голем број на пријатели, соработници и фанови “Trio Gentlemen” ја промовираа својата нова песна “Немој веќе да ме чекаш”, како и новиот видео спот во продукција на “Дел Рио Филмс”. Екипа на музичкиот портал Музика24 беше дел од оваа голема гламурозна промоција, каде поразговаравме со […]

  Повеќе
 • Симеон Коруноски: Слушајте македонска музика, бидете среќни и полни со љубов (Фото)
  Интервјуа

  Има само 16 години, македонската јавност за прв пат го запозна како учесник, а потоа и финалист во првиот “Casting Talent Show”, а одтогаш натаму неговата музичка кариера се движи во нагорна линија. Зад себе има две прекрасни певливи песни, а малку е ако се каже дека дури одсега ги крши женските срца кои се […]

  Повеќе
 • 24 Интервју – Илија Гојовиќ: Македонија претставува мојот втор дом
  Интервјуа

  Пред речиси половина месец во нашата метропола, во Скопје во Домот на АРМ се оддржа еден од постарите Интернационални фестивали во Македонија “Еврофест”. Освен многубројните гости од европските земји, Русија и останатиот дел од светот, повторно на овогодинешното издание на овој наш познат фестивал настапи и нашиот добар пријател од Црна Гора, познатиот и популарен […]

  Повеќе
 • Ексклузивно интервју на Музика24: Тијана Дапчевиќ (Фото)
  Интервјуа

  Екипата на Музика24 во Битола имаше ексклузивна можност да направи интервју со една од најпознатите македонски пејачки, но и најактивната и најангажирана македонска пејачка во регионот, Тијана Дапчевиќ. Тијана ексклузивно за водечкиот македонски музички портал – Музика24 ја најави својата нова песна, но и открива ексклузивни информации за нејзиниото учество во телевизискиот проект “Твоето лице […]

  Повеќе
 • Интервју на Музика24: Тина Мицковска – ПР на јубилејниот 10-ти “Пиволенд” (Фото + Видео)
  Интервјуа

  Како и секоја година, традиционално и оваа 10-та по ред, ќе се одржи големиот и препознатлив настан за Градот Скопје – “Пиволенд”. Оваа година во пресрет на големиот фудбалски настан Супер куп кој што ќе се одржи во Скопје, “Пиволенд” ќе се одржи од 7-ми до 12-ти август со богата музичка програма, забава за сите присутни, […]

  Повеќе
 • Интервју на Музика24: Сејо Сексон – фронтмен на “Забрањено пушење”
  Интервјуа

  Култниот сараевски рок бенд “Забрањено пушење” oснован далечната 1981-ва година, оваа година се главните ѕвезди на фестивалот “Битола отворен град”. Низ годините оригиналните членови заминуваа, а на нивно место доаѓаа нови, но “Забрањено пушење” беше и остана еден од најголемите бендови на Балканот. Нивните концерти ги посетува бројна публика, а нивните албуми се продаваат во […]

  Повеќе
 • Ексклузивно интервју на Музика24: Неша Галија
  Интервјуа

  Се сеќавате ли на познатата и многу популарна екс-југословенска група “Галија”? Основана е во 1976-та година од Ненад Милосавјевиќ и уште неколкумина музички ентузијасти. Првиот значаен и голем успех го стекнуваат со победата на “Зајачарската гитаријада” во 1978-та година, кога и настапуваат како предгрупа на тогаш популарната група “Смак”. Нивниот прв албум “Прва пловидба” го […]

  Повеќе
 • Илија Гојовиќ – Црногорскиот донжуан со уметнички и музички ракопис
  Интервјуа

  Пред неполн месец во Скопје се одржа 19-то издание на интернационалниот музички фестивал “Еврофест”, каде што учество земаа голем број на македонски, но и на странски изведувачи кои публиката ја оставија без зборови. Еден од нив беше и младиот симпатичен, интересен, позитивен и секогаш насмеан Илија Гојовиќ кој ја претставуваше својата Црна Гора. Како што […]

  Повеќе
 • Интервју на Музика24: Сара Мејс по одличната “Градина од цреши” најавува нов хит
  Интервјуа

  И покрај тоа што Скопскиот фестивал веќе е зад нас, импресиите од него се уште не стивнуваат. Победниците и добитници на наградите веќе се познати, но како што велат старите, публиката си го одбира својот хит, својата песна. Како една од најзабележливите настапи, можеби и единствениот оргинален настап го имаше младата и секогаш насмеана, позитивна […]

  Повеќе
 • Интервју на Музика24: Згодниот претставник од Грција победник на “Еврофест 2015”
  Интервјуа

  Со песната “Ta oneira mou” грчкиот преставник Манос Ставридис победи на овогодинешното 19-то издание на интернеционалниот фестивал “Еврофест 2015” кој се одржа во Скопје, во Домот на АРМ изминатиот викенд. Овој младо 27 годишно симпатично момче кое за прв пат се претставува пред македонската публика, ексклузивно за нашиот Специјализиран македонски музички портал Музика24 даде кратко, […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели