• Валентино Скендеровски му се придружи на “ДНК”
  Македонска

  Македонскиот композитор, продуцент и музичар Валентино Скендеровски е новиот член на бендот на “ДНК”, дознава музичкиот портал Музика24. Скендеровски во “ДНК” ќе свири на клавијатури. Инаку, Валентино Скендеровски важи за еден од најплодните македонски музичари, композитори и музички продуценти. Својата кариера ја започнува во 1980-та година и во периодот до 1986-та настапува со сите позначајни македонски […]

  Повеќе
 • Владимир Четкар ќе настапи на најпознатиот џез-фестивал во Тајланд
  Македонска

  Македонскиот џез-гитарист Владимир Четкар во сабота ќе настапи на џез-фестивалот “Хуа Хин” во Тајланд. Четкар е најавен како една од главните ѕвезди на овогодинешниот фестивал, што наиде на големо внимание на тајландските медиуми. Владимир во Тајланд, покрај фестивалот “Хуа Хин”, ќе има неколку други настапи во Бангкок во придружба на на популарниот тајландски бенд “Фанкшн”. Четкар […]

  Повеќе
 • Влатко Стефановски избран за почесен доктор на науки на “ФОН”
  Македонска

  Со одлука на сенатот на Универзитетот “ФОН” на македонскиот виртуоз на гитара, Влатко Стефановски му се доделува титулата почесен доктор на науки (Doctor Honoris Causa) во рамките на Факултетот за дизајн и мултимедија. “Одлуката е донесена врз основа на фактот дека Влатко Стефановски е едно од најистакнатите амбасадори на македонската музика и култура во Европа и […]

  Повеќе
 • Јовица Мицевски – Бамбус наскоро промовира двоен албум (Фото)
  Македонска

  Младото и веќе препознатливо момче Јовица Мицевски – Бамбус кој долго време е дел од македонската музичка сцена, смета дека е вистинско време да и се оддложи на својата публика која со години го следи на сите негови настапи. По тој повод, Јовица сними албум, комплетно нов, но не еден, туку двоен. Едниот “Скопје во сон” […]

  Повеќе
 • “Темно е” на ДНК со видео спот од концертот во Метрополис (Видео)
  Македонска

  ДНК деновиве го претстави новото видео за песната насловена “Темно е”, која се најде на албумот “Уште еден ден” чија екранизација ја овековечи атмосферата на големиот славенички концерт што го одржаа минатиот месец во Метрополис арената во Скопје. Оваа песна Панчо ја посвети на својата мајка која што неодамна почина, а и самиот видео спот […]

  Повеќе
 • Мите Пауноски летото го започнува со нов видео спот за песната “Денот да почне со тебе” (Видео)
  Македонска

  Македонскиот поп пејач Мите Пауноски со нов видео запис за песната “Денот да почне со тебе”, чиј автор на музика и аранжман е Лазар Цветкоски, а автор на текстот е Магдалена Цветкоска Ена. По одличните изданија на Мите за песните “Далеку од очи, далеку од срце”, “Како да ти кажам збогум”, “Кажи место, кажи време”, […]

  Повеќе
 • Пет награди за АКУД “Мирче Ацев” на фестивалот “Harmonie” во Германија (Фото)
  Македонска

  АКУД “Мирче Ацев” се врати од Германија со пет освоени награди од пет пријавени категории. Имено, Академскиот хор, Ансамблот за народни ора и песни и Народниот оркестар при АКУД “Мирче Ацев” беа учесници на меѓународниот фестивал “Harmonie”, кој се одржува на секои шест години во гратчето Линденхолцхаузен – Лимбург. Академскиот хор се натпреваруваше во три […]

  Повеќе
 • Втор сингл на SoundEdge – “Знаци во мене” (Аудио)
  Македонска

  Неодамна групата SoundEdge го објави својот втор сингл “Знаци во мене”, од албумот SoundEdge Volume 1. По успехот на првиот синг “Тишина” кој беше одлично прифатен (1 место на топ листите на Сити Радио, Антена 5, хит на неделата на Метрополис радио мрежа……), “Знаци во мене” претставува логично продолжение на идејата и визијата на SoundEdge. […]

  Повеќе
 • Почина музичарот Зоран Маџиров
  Македонска

  Познатиот македонски музичар перкусионист, Зоран Маџиров, почина денеска на 49-годишна возраст. Маџиров на 7 октомври минатата година беше тешко повреден  во сообраќајна несреќа на патот Штип – Радовиш, откако со својот автомобил се судрил со камион-влекач. По несреќата беше згрижен на клиниките во Скопје. Зоран Маџиров е роден на 14 јануари 1968 година во Струмица. […]

  Повеќе
 • Познатата македонска поп пејачка Нина Јанева ќе се мажи
  Македонска

  Како што дознава музичкиот портал Музика24, очигледно еден од најмоќните вокали на македонската сцена има посебна причина за среќа. Таа на социјалните мрежи веќе добива безброј честитки по повод објавата за нејзината мажачка. По Каролина Гочева, Нина Јанева е следната од македонската естрада која најави дека ќе “скокне во тавче”. Избраникот е Александар Николовски. Подготви: […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели