• Случајност или не: Сузана Гавазова “позајмила” позната турска песна? (Видео)
  Македонска

  Нашата позната фолк пејачка Сузана Гавазова е една од најпосакуваните на македонските забави, прослави и новогодишни програми кои моментално секојдневно се снимаат и реализираат. Таа зад себе има навистина голем број на познати хитови, меѓу кој ќе го споменеме и добро познатиот хит “Докторе”, песна за која што редакцијата на музичкиот портал Музика24 во текот на […]

  Повеќе
 • Елена Велевска и Душко Горгиевски ја “запалија” Виена (Фото)
  Македонска

  Фолк пејачите Елена Велевска и Душко Георгиевски неодамна одржаа спектакуларен концерт на македонската дијаспора во Виена. Фолкерите одржаа концерт во организација на “Македонската фаланга”, насловена како “Македонска вечер”. “Македонската фаланга” е организација на иселениците кои се здружени со цел да ја негуваат македонската традиција, култура и спорт, а ги поврзува патриотизмот и љубовта кон татковината, […]

  Повеќе
 • Апел до сите хумани граѓани: Да и помогнеме на младата Марина Јовановска
  Македонска

  На младата Марина Јовановска, родена 1993-та година и е потребна нашата помош. Пред неколку месеци, на Марина и беше дијагностицирана ретка дијагноза на очите (degeneration of macula and posterior pole), која што може да доведе до целосно губење на видот. Оваа медицинска состојба го напаѓа видот и пополека доведува до слепило доколку не се третира […]

  Повеќе
 • Гарбет Тавитјан добитник на наградата “Свети Климент Охридски“
  Македонска

  Познатиот македонски музичар и тапанар Гарбет Тавитјан е еден од овогодинешните добитници на државната награда “Свети Климент Охридски“. На поранешниот член на култниот бенд “Леб и сол“ наградата ќе му биде врачена на 8 декември во Собранието на Република Македонија. Наградата “Свети Климент Охридски“ е една од државните награди со чије добивање се стекнува и право […]

  Повеќе
 • Дани го промовираше новиот албум “Град за љубов“
  Македонска

  Пејачката Дани Димитровска го промовираше својот најнов албум “Град за љубов“. Албумот се состои од осум песни, дел претходно биле промовирани а дел се нови композиции. Албумот се подготвуваше подолг период а на чело на тимот беше  Весна Малинова. На промоцијата Дани го промовираше и најновото видео за “Лево-десно“, нумера која се наоѓа на овој нов […]

  Повеќе
 • “Меморија“ добитници на наградата на трајни вредности на “МАРС“
  Македонска

  Познатата македонска музичка група “Меморија” се овогодинешни добитници на наградата за трајни вредност на јубилејното 10-то издание на “МАРС”. Воедно “Меморија” ќе бидат и единствените специјални гости на овогодинешното издание на “МАРС”, наместо како претходните години кога беше пракса специјални гости да бидат познати балкански музички ѕвезди. Јубилејниот 10-ти македонски радиски фестивал “МАРС” ќе се […]

  Повеќе
 • Калиопи со два последователни концерти во Белград
  Македонска

  Македонската поп дива Калиопи, ја продлжува својата турнеја низ регионот. Овој месец Калиопи ќе одржи два unplugged концерти во Белград на 25 и 26 ноември во „Коларац“. Билетите за првиот концерт на 25 ноември се распродадоа во рекордно време па затоа организаторите закажаа и втор последователен концерт. Калиопи оваа година во склоп на турнеја низ […]

  Повеќе
 • Да го поддржиме ремиксот на Todd Haze – гласајте и лајкувајте (Аудио)
  Македонска

  Еден од македонските познати DJ-и Ненад Тодоровски или попознат кај публиката како Todd Haze, учествува на еден од светските натпревари организиран од Borgeous. Тој на овој музички натпревар учествува со ремикс кој го изработи специјално за таа намена. Па како и секогаш, и овој мат Музика24 ќе ги поддржи македонските музичари каде и да се натпреваруваат и […]

  Повеќе
 • “Funk Shui” нови ексклузивци на Авалон продукција
  Македонска

  Авалон продукција со огормно задоволство ве информира дека започнува соработка со бендот “Funk Shui”. “Funk Shui” е скопски бенд кој комбинира повеќе различни ритмови и алтернативни инструментални музички жанрови. Создаден е пред 7 години во длабочините на МКЦ, а комплетиран од тројца музичари кои создаваат своја лична авторска музика преку долги импровизирачки сесии. Истата година, “Funk […]

  Повеќе
 • “Суперхикс” ја промовираа својата прва плоча (Фото)
  Македонска

  Македонската рок-поп група “Суперхикс” неодамна во центарот на Скопје го промовираше својот најнов албум “Underground Evergreens” на винил плоча. Истиот пред речиси половина година беше објавен и промовиран на ЦД, но ова е нешто сосема ново што оваа македонска група го прави пред се за своите фанови, како и промоција на самите себе во сосема друго […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели