• Почина легендарниот рок музичар Чак Бери (Видео)
  Светска

  На 90 годишна возраст почина легендарниот рок музичар Чак Бери. Легендарниот Бери е роден на 18-ти октомври 1926-та година во Сент Луис, Мисури, САД. Минатата година го прослави својот 90-ти роденден со најава за нов албум, прв после 40 години. Албумот со едноставен наслов “Чак”, требаше годинава да се најде во продажба. Бери, кој се […]

  Повеќе
 • Солзи во публиката, солзи во жирито: Младиот Рајан ја крена цела публика на нозе (Видео)
  Светска

  Младиот Рајан се појави на шпанското телевизиското шоу “Јас имам талент” и за кратко успеа да го воодушеви жирито и целата публика која го следеше настапот. Тој ја изведуваше песната “Summertime Sadness” од Лана Дел Реј, а со својата изведба ја крена целата публика на нозе. Од преголема возбуда, Рајан не успеа да ги задржи […]

  Повеќе
 • Кончита со закани по животот?!
  Светска

  Австриецот Том Хојвирт, кој победи на Изборот за песна на Евровизија во 2014-та година, настапувајќи под името Кончита Вурц, ја изненади австриската јавност со објавата дека планира “да ја убие Кончита”. “Јас како брадеста жена ги освои сите на Песната на Евровизија. Таа повеќе не ми потребна”, објасни тој во интервју за германскиот весник “Велт […]

  Повеќе
 • Џастин Бибер се врати на Инстаграм (Фото)
  Светска

  Американскиот пејач Џастин Бибер беше отсутен од Инстаграм откако неговата бивша девојка Софија Ричи беше нападната од страна на интернет “хејтерите” минатата година. Иако на 3-ти февруари пејачот повторно го активираше профилот после шест месечна пауза, за да ја објави рекламата која ја сними за “T-Mobile” за Супербол, дури сега го добивме вистинскиот Џастин назад. […]

  Повеќе
 • Легендарната кралица на соул музиката Арета Френклин заминува во пензија
  Светска

  Легендарната кралица на соул музиката Арета Френклин ќе замине во пензија, но не пред да го објави својот последен албум во плодната петдецениска кариера. Имено, 42-ри по ред студиски албум на 74-годишната дива ќе стигне во септември, а дел од песните ќе ги продуцира нејзиниот исто толку легендарен колега Стиви Вондер. “Едвај чекам да влезам […]

  Повеќе
 • “Депеш моуд” го престави првиот сингл од новиот албум (Видео)
  Светска

  “Where’s the Revolution?” е првиот сингл со кој “Депеш моуд” го најавува својот 14-ти по ред, студиски албум “Spirit”, закажан за 17-ти март. Темата денеска ја доби и својата официјална екранизација, каде што лидерот на бендот Дејв Гахан, е во улога на “диригент” на револуцијата, а како изгледа сето тоа можете да погледнете подолу. Материјалот […]

  Повеќе
 • “Блек Сабат” го одржаа последниот концерт
  Светска

  Британскиот “Блек Сабат”, група која важи за творец на хеви металот, во Бирмингем го оддржа својот последен концерт, јави Би-Би-Си. Пејачот Ози Озборн при тоа им се заблагодари на фановите за речиси петдецениската поддршка. Турнејата наречена “The End” (“Крај”) почна во јануари минатата година во САД и во нејзини рамки бендот одржа 81 концерти ширум […]

  Повеќе
 • Миг Џегер сака “Ролинг стоунс” да одржат концерт во Сараево
  Светска

  Властите во Сараево преговараат за организирање на концерт на славната британска рок група “Ролинг стоунс” во градот под Миљацка, јави босанскиот портал Кликс. Концертот треба да се оддржи во мај на стадион “Кошево”. “Идејата за концертот во Сараево, пред се, била желба на фронтменот на групата Мик Џегер”, соопшти заменик началникот за образование, култура и […]

  Повеќе
 • Пејачката од Space Girls го крсти новородениот син по Џорџ Мајкл (Фото)
  Светска

  Поранешната членка на бендот Space Girls, Џери Хорнер и нејзиниот сопругот Кристијан го добија своето второто дете, соопшти Контактмјузик. “Кристијан и јас со радост сакаме да ве известиме дека ни се роди син, кој тежи 3,4 килограми”, објави Џери на социјалните мрежи. Џери инаку блиска пријателка со неодамна починатиот Џорџ Мајкл, му оддаде почит на […]

  Повеќе
 • Пол Макартни со тужба против Sony за песните на Битлси
  Светска

  Познатиот британски поп пејач Пол Макартни поднесе тужба против Sony со намера да ги врати авторските права на бројни песни, напишани во коавторство со Џон Ленон. Ова го соопшти во електронската верзија изданието “Холивуд репортер”. Во негови податоци, станува збор за композиции напишани во периодот од 1962 до 1972 година. Меѓу нив се хитови како […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели