Вечерва се доделуваат MTV наградите во Лондон

Светска

Еминем, У2 и Дејвид Гета ќе се појават на сцената на церемонијата на MTV Европските музички награди. Настанот ќе се одржи вечерва во британскиот главен град за прв пат по повеќе од 20 години. Британската пејачка Рита Ора ќе ја води церемонијата во Вембли Арената. Тејлор Свифт се очекува да биде голем победник на ноќта. Американската поп-сензација беше номинирана во шест категории само два дена по објавувањето на шестиот албум “Репутација”. Се уште не е сигурно дали ќе биде присутна во живо.

Најпродаваниот рапер Еминем ќе ја претстави својата единствена нова песна “Walk on water” пред да го објави својот најнов албум “Revival”, кој е објавен во петокот. Другите номинации што ќе ги видиме на сцената се кубанско-американските уметници Камила Кабело и канадскиот пејач Шон Мендес. Поголемиот дел од победниците ќе бидат избрани од љубителите на музиката во онлајн гласањето во повеќе од 12 категории. Основани во 1994 година, Музичките награди на MTV Европа се вратија во Лондон за прв пат од 1996 година.

Подготви: Христина Секуловска

Коментари

коментари

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели