• Sonique главна ѕвезда на “Широк сокак во бело“ 2017
  Во прв ред

  Традиционално по седми пат  оваа година ќе се одржи  “Широк сокак во бело – Бела ноќ во Битола“, при што оваа година главна атракција ќе биде светски познатата супер стар DJ и вокал Sonique. Пред неa атмосферата ќе ја загреваат DJ Рикардо и DJ Андреј Ѓошев.  Додека специјални гости ќе бидат DЈ Robin Master  и Mikkel Outzen […]

  Повеќе
 • Позната програмата за јубилејниот 10-ти “Пиволенд” во Скопје (Фото)
  Во прв ред

  Десеттиот јубилеен “Пиволенд” ќе понуди поинаков концепт и ќе трае шест дена, односно од 7-ми до 12-ти август. Посетителите на Скопското Кале на главната сцена ќе имаат можност да ги чујат: Ван Гог, Сарс, САФ, Dj Чваре, Conquering Lion, Ивана Петерс-фронтменот на Негатив, Неверне бебе, Single Ladies-tribute to Beyonce, Нина Јанева, Shine, Chill Play, Dj […]

  Повеќе
 • Конечно, од 1-ви до 4-ти август “Ohrid Calling”
  Во прв ред

  Светските познати DJ-и Hardwell и Afrojack, како и легендарната музичка атракција “Бијело Дугме”, се на програмата на второто издание на фестивалот “Ohrid Calling 2017” што од 1-ви до 4-ти август ќе се одржува на стадионот “Билјанини извори”. Ѓоко Апостолов раководител на секторот за туризам и локален економски развој при Општина Охрид, истакна дека резултатите остварени […]

  Повеќе
 • Лепа Брена со голем концерт на 29-ти јули во Охрид (Видео)
  Во прв ред

  Во сабота 29-ти јули, на плажата “Градиште 2” во Охрид гостува една од најголемите фолк ѕвезди на просторите на поранешна Југославија – Лепа Брена. Билетите за спектакуларната журка се пуштени во претпродажба по цена од 600 денари, а на врата истите ќе бидат поскапи. “Очекувајте многу добра забава, убави песни и одлична атмосфера. Она што […]

  Повеќе
 • САФ, Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив на јубилејниот “Пиволенд 2017”
  Во прв ред

  Почнувајќи од 2008-та година досега, на фестивалот настапиле големи имиња од светот на музиката кои оставија свој белег на “Пиволенд”: Stereo MC’s, Суперхикс, Есма, Психомодо Поп, Дубиоза Колектив, Kosheen, Забрањено пушење, Рамбо Амадеус, Ортодокс Селтс, Синтезис, Кирил Џајковски, Гоце Арнаудов, Ритам Нереда, Ареа, Фолтин, Филм, Мањифико и уште многу други. На овогодинешното јубилејно издание, посетителите […]

  Повеќе
 • Легендарната група “Меморија” најавува голем концерт на 18-ти ноември
  Во прв ред

  Групата која што некогаш беше број 1 во Македонија, полнеше дискотеки и кафулиња конечно се враќа на македонската музичка сцена со голем концерт кој што е закажан за 18-ти ноември, а картите веќе се пуштени во продажба. Концертот ќе се одржи во Метрополис арената, пробите се веќе започнати. Важна информација за сите фанови е дека […]

  Повеќе
 • “Охрид фест 2017”: Освен македонската елита, и позната светска група
  Во прв ред

  Полека но сигурно се комплетира мозаикот за интернационалниот музички фестивал “Охрид фест – Охридски трубадури 2017”. Во повеќе студија во Македонија се снимаат песните за фолк и поп вечерта, а исто така во завршна фаза е и проектот за сценографијата. Дефинитивно утврдени се и термните на одржувањето на фестивалот, па истиот ќе се одржи од […]

  Повеќе
 • 10 години “Пиволенд” – шест дена луда забава
  Во прв ред

  Оваа година, “Пиволенд”, прославува 10 години од своето постоење. Првиот гурмански викенд со пиво – “Пиволенд” се одржа во 2008-ма година и за вкупно четири дена го посетија близу 60.000 љубители на овој древен пијалак. Веќе во 2009-та година, имаше околу 150 000 посетители, а последните неколку години бројката се зголеми за неколку пати. Денеска […]

  Повеќе
 • “Бијело дугме” со голем концерт на 4-ти август во Охрид
  Во прв ред

  После историскиот и распродаден коцерт на “Бијело дугме” во Скопје пред повеќе од 10.000 посетители, Горан Бреговиќ, Младен Војичиќ- Тифа и Ален Исламовиќ, повторно се враќаат во Македонија, овој пат на голем концерт на отворено во Охрид, на 4 август (петок) на стадионот “Билјанини извори”, соопштија од “Авалон продукција”. Ова е прв концерт на отворено […]

  Повеќе
 • Жељко Јоксимовиќ со голем концерт во ноември
  Во прв ред

  Познатата балканска музичка ѕвезда Жељко Јоксимовиќ неодамна ја промовираше својата нова песна “Милиметар”, а веќе го најави и својот голем концерт во Скопје кој ќе се одржи на 11-ти ноември во “Вип Арената Борис Трајковски”. Едно од најдобрите српски музички имиња, единствениот после македонската легенда Тоше Проески што успеа да ја наполни Националната Арена “Филип […]

  Повеќе

Dailyintelligencer

Videos

За Нас

Се надеваме и веруваме, дека ќе бидеме дел од Вашето секојдневие, дека Музика24 ќе биде Ваш 24 часовен ритуал за добра, квалитетна, навремена и интересна музичка информација. Продолжете да уживате... Музика24 работи 24/7

Пријатели