5 градови во Италија кои мора да ги посетите (Фото)

Претпоставуваме дека веќе сте биле во Италија. Сите темелно ги проучувавме римските улици, баровите и бутиците во Милано, катедралата во Фиренца и венецијанските гондоли. Значи, време е да се оди на следното ниво, односно да истражиме помалку популарни италијански дестинации. Музика24 овој пат Ви предлага 5 градови кои мора да ги посетите во Италија, кога и да е.

Орвието

Прашајте кој било жител на Орвието, “Каде е најубавата катедрала во Италија?”. Можете да ја проучите средновековната фасада, украсена со мозаици и релјефи, која ја отсликува библиската историја на човештвото, а делата на Фра Беато Ангелика и Лука Синорели може да се гледаат со часови.

Салерно

Самиот Салерно не е најинтересниот град. Не е активен деловен центар, ниту жива туристичка дестинација и не е убаво тивко село. Ве советуваме да отидете овде поради друга причина: На планините, низ Санта Марија дел Кампо, постои фарма во која се сместени неколку шатори каде што можат да престојуваат туристи. Планината нуди спектакуларен поглед на Салерно и морето.

Соренто

Кога ќе се уморите да спиете во шатор посетете го Соренто, каде што локалното население и туристите носат костуми и фустани од почетокот на вечерта (околу 19 часот), не дозволувајќи им да се појават на улиците во облека за капење. Градот е изграден на карпа, така што нема плажи во вообичаена смисла. Лежалки со чаршафи и чадори се наоѓаат на долги пристаништа, од кои е особено задоволство да се нурне во морето, особено кога топлината достигнува такви размери.

Асиси

Како што може да претпоставите, Асиси е родното место на еден католички светец, кој го создаде Редот на Францисканците. Логично е само што овој град е дом на нивната главна катедрала – базиликата Сан Франческо, која Џиото ја украси со фрески. Покрај базиликата на Сан Франческо, треба да го посетите и целиот средновековен град, полн со цркви и катедрали и целосно изграден од розов камен.

Амалфи

Амалфи е уште еден убав град на плажа што привлекува толку многу туристи во текот на летото што тесната крајбрежна рута се претвора во постојан сообраќаен метеж. Се верува дека највкусните лимони растат на брегот на Амалфи, па тука треба да го завршите секој оброк со цеден лимон, сервиран во високи чаши. Градот е прилично мал, па кога ќе се уморите од сончање, изнајмите кајак и одете со пријателите на натпревари за аматерски веслачи.

Повеќе на Музика24...