Дали знаете дека постои бункер за семиња кој може да преживее и апокалипса?! (Фото)

Глобалниот магацин за семе на Свалбард е едно од најчуваните места во светот. Главната цел на овој проект на Светската фондација за разновидност на земјоделски култури е да се заштитат различните полјоделски култури во случај на глобална катастрофа. Затоа се наоѓа на безбедно и тешко достапно место како норвешкиот архипелаг Свалбард, кој е оддалечен 1300 километри од Северниот пол. Поточно, се наоѓа на 120 метри во внатрешноста на планината во рамките на островот Спитсберген.

Експертите го избраа овој остров со причина. Имено, на него не е забележана честа тектонска активност, покриен е со мраз во текот на целата година, и се искачува на 130 метри надморска височина, поради што нема да биде загрозена дури и во случај на најтемни прогнози, односно топење на мразот. Глобалниот магацин за семе беше отворен во 2008 година во најсреќната земја во светот, а за нејзината изградба беа потрошени околу 40 милиони норвешки круни, или нешто повеќе од 31 милион куни.

Во својата ризница, се чуваат повеќе од 250 милиони примероци на семиња од растенија собрани од различни делови на светот. Таму може да се најде сè, од ориз и пченка до касава, и важно е да се напомене дека норвешката влада забрани складирање на генетски модифицирани семиња. Земјоделското богатство се наоѓа во идеални услови на -18 степени Целзиусови. Се чува во специјални трислојни фолии во кои не може да достигне влага. Некои студии покажаа дека семето ќе остане зачувано на овој начин неколку стотици години, ако не и милениум.

Во октомври минатата година обилните дождови и наглото покачување на температурата предизвикаа протекување на вода на влезот во магацинот, но умната конструкција спречи какви било проблеми со семето. Како и да е, просторот е под постојан надзор и се работи на континуирана работа за подобрување на условите со цел да се задржи содржината во најдобра можна состојба.

Освен ако не сте истражувач или избран одгледувач на растенија, никогаш нема да имате пристап до овој бункер за семиња на северот на Норвешка.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com