Дали знаете како настанал бурекот? (Фото)

Веројатно сте ја слушнале приказната дека вистинскиот бурек се прави само од месо, а сите останати варијанти се пити. Бурекот е составен дел од гастрономската култура на Балканот. Иако традиционално се јаде како закуска, најчесто со јогурт или кисело млеко, секогаш се наоѓа некој кој ја брани тезата дека бурек е само оној со месо.

Бурекот потекнува од Турција. Дури е и постар од Турција и се верува дека тоа јадење го правеле старите турци уште во нивната татковина во централна Азија. Етимолошки, поврзан е со турскиот збор Бур – што значи превиткување. Затоа во Турција се уште постои најголем избор на бурек кој се разликува во полнењето и облиците: од мали ролни наречени sigara buregi (цигара-бурек), полумесечен cig boreg (суров бурек) пржен во масло, па се до вообичаениот su buregi (воден бурек) кој е најмногу сличен на оној кој се прави на Балканот, во форма на голем круг сечен на четвртини.

Турците со своите освојувања го донеле бурекот на Блискиот исток и на Балканот, па така бурекот започнале да го прават и арапските бедуини, а го превзеле и сефардските Евреи, кој во голем број се населиле во Отоманската империја, откако биле протерани од христијаните во Шпанија.

Покрај западните земји, бурекот стигнал и до земјите од Магреб (каде е познат како брик), исто така и во северна Италија каде го донеле сефардските Евреи (во Италија се нарекува burriche и исклучиво е полнет со слатко полнење како џем од мандарини). Благодарение на Татарите бурекот освои голем дел од пранешниот СССР на исток, достигнувајќи и до северноевропските кујни како литванската и полската. Во оваа огромна област, бурекот може да се сретне во сите варијанти на полнење – од вообичаеното месо, сирење, спанаќ, па се до необичните како кисела зелка, леблебија, туна, а има и празен бурек.

На територијата на поранешна Југославија бурекот пристигнал кон крајот на 15-от век, кога во Ниш, Република Србија бил создаден рецепт за кружен бурек. Па поради тоа на Ниш му е доделена титулата за предок на балканскиот бурек. Таму во 2011-та е испечен најмалиот, но и најголемиот бурек на светот. Најмалиот бурек е испечен во капаче од пиво, додека најголемиот е со површина од 8 метри квадратни и тежок 200 килограми.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com