Интересно: Белковините како замена за месо

Наут: Наутот не е само извор на протеини, туку е богат и со растителни влакна, ниска содржина на масти, минерали, железо, цинк, витамин Б.

Грав: црн, црвен, бел, шарен… Го има во бескрајно голем број видови и сите содржат висококвалитетни протеини и влакна, со малку или без маснотии.

Сончоглед: Семките од сончоглед се како суперенергетска закуска од природата, пакување од протеини како измислено за срцето, бидејќи содржи здрави незаситени масти, поволни и за кожата поради големиот процент на витамин Е.

Брокула: Таа веќе ги има освоено сите ѕвездички поради високиот процент на растителни влакна и како нискокалоричен извор на витамини А, Ц и К. Таа е производ за чистење и детоксикација на организмот. Не е тајна дека брокулата е богата со антиоксиданси.

Овес: Повисок процент на протеини и понизок процент на јаглехидрати се одлика на овесот. Консумирањето цели зрна на овес помага во одржување стабилно ниво на шеќерот во крвта.

Семе од коноп: Семето од коноп нуди порција комплетни протеини, како и на минералите цинк, магнезиум и железо, кои се од суштинско значење за човечкиот организам. Тоа е исто така одличен извор на омега-3 масни киселини.

Чиа: Овие семиња се многу хранливи. Содржат протеини, антиоксиданси и растителни влакна. Исто така, се извор на омега-3 масни киселини.

Млеко од соја: Има највисок процент на протеини, поголем од оној што го содржи млекото од бадем или од ориз, а еднаков е со процентот на кравјото млеко, дури е и подобро, бидејќи не содржи заситени масти.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com