Ќе има ли музички фестивали во 2021 година?!

Откажувањето на фестивалите како Гластонбери или Коачела ги разниша нашите надежи дека 2021 година ќе оживее како фестивалска сезона, но сепак некои организатори се оптимисти. Бонару и Лолапалооза ги објавија датумите за крајот на август и почетокот на септември, а шпанската Примавера што се одржува во Барселона, Порто и ЛА сè уште не е откажана. Се поставува прашањето како големите фестивали сè уште не се откажани со оглед на не толку поволната состојба во Америка и Европа? Дали има решение?

Гореспоменатите големи фестивали, кои исто така беа откажани во 2021 година, во своите изјави известуваат дека тие едноставно не можат да го одржат потребното ниво на безбедност и дека одржувањето на фестивалот би било потенцијално опасно за епидемиолошката состојба.

Во Америка сè уште се оптимисти, па нивните големи фестивали како што се музичкиот фестивал „Бонару“, викендот на Денот на трудот, Гувернер бал, Риот фест, Афтершок, Музички фестивал на Чикаго „Пичфорк“ итн. се преместени во септември. Фестивалот Лолапалооза во Париз и Стокхолм сè уште стои како да ќе се одржи на почетокот на јуни. Најголемиот белгиски фестивал за танцување Tomorrowland сè уште го одржува датумот во јуни.

Веројатно ќе можеме да заборавиме на забавата на која сме навикнале. Голем народ, дружење со странци, потење, танцување и туркање – тешко. Фестивалите сигурно ќе треба да размислуваат за инфраструктурата што ќе треба да ја прилагодат на епидемиолошките мерки и многу помалиот број посетители. Маските ќе бидат неизбежни, а големите фестивали на прашливи локации веќе имаат традиција на тоа, така што нема да биде сосема чудно. Организаторите сигурно ќе треба да обезбедат уште многу точки за прва помош и зони за дезинфекција, како и области со карантин. Не е сигурно дали ќе размислат за тестирање на самиот фестивал, како и при купување на таканаречени „билети без зараза“.

На крајот дали работите ќе се вратат во нормала оваа година, никој сè уште никој не може да каже со сигурност.

Извор: КафеПауза

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com