Mики и Мини Маус наполнија 92 години

Двете најомилени цртани глувци, кои станаа симбол на смеа, детство и радост за генерацијата која порасна во 90-те години на 20 век, наполнија 92 години.

Најпознатата цртана двојка на екраните – Мики и Мини Маус се родени на ист датум 18-ти ноември 1928 година која и за првпат дебитираат на телевизија. Само пет години подоцна, нивниот творец Волт Дизни призна дека биле и во брак, но тоа никогаш не бeше објавено официјално. Нивните вистински имиња се Мортимер и Минерва, а Мики има дури и име на татко Теодор.

Двата цртани глувци имаат своја ѕвезда на Холивудскиот тротоар на славните.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com