Новотворена кафетерија во Хонг Конг нуди храна и пијалоци кои содржи канабис (Фото)

Новотворената кафетерија „Фаунд“ во Хонгконг нуди храна и пијалоци кои содржат делови од растението канабис, без да ги крши локалните закони, пренесува „Асошиејтед прес“. „Фаунд“ е првата кафетерија во Хонгконг што нуди кафиња, бисквити, пиво и овошни сокови кои содржат канабидиол или Си-би-ди (ЦБД), супстанца од растението канабис, за која се вели дека има терапевтски ефекти, без штетно влијание на корисниците, пренесува агенцијата.

Соединението на тетрахидроканабинол од канабис, познато како Те-ха-це (ТХЦ) е психоактивна состојка со голема концентација. Но, за разлика од Те-ха-це, Си-би-ди обично се користи за да помогне во намалување на стресот, без штетно влијание на корисниците. Иако Си-би-ди е канабиноид, според законите на Хонгконг не е класифициран како опасна дрога. Според прописите на центарот за храна и безбедност во Хонгконг и за опасни лекови, незаконскиот увоз на канабис или какви било производи што содржат контролирани канабиноиди претставува кривично дело. Килијан Хуси, муштерија на кафулето „Фаунд“ за агенцијата изјавил дека консумирањето Си-би-ди кафе е релаксирачко.

“Кафето е вкусно и ми се допаѓа ефектот што Си-би-ди го има врз мене”, рекол Хуси додавајќи „когнитивно и физички, некако ми помага да ги пребродам болките во нормален ден“.

Во „Фаунд“ едно Си-би-ди ладно кафе чини 10 долари, додека пак една лименка Си-би-ди пиво 9 долари. Кафетеријата отворена на почетокот на месецов, се очекува да биде целосно во функција во октомври.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com