Разладете се со одличен домашен сладолед од малини

Има ли нешто полесно и поубаво од сладолед во овие топли и пеколно жешки денови. Сите го сакаме и знаеме дека едноставно ќе не разладаи, а и добро ќе не заслади. Наш предлог во денешната рубрика 24забава е да подготвите вкусен домашен сладолед од малини како за најмалите, како и за сите останати во семејството. А што се е потребно тоа да го направите…

Потребни состојки:

-500 гр свежи или замрзнати малини
-150 гр шеќер (може и мед)
-350 мл слатка павлака со помала масленост
-1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Свежите или полусмрзнатите малини ставете ги во блендер и измелете ги. Ставете ги во еден сад и додадете го и шеќерот. Мешајте додека да се растопи шеќерот. Во сирупот од малини додадете ја павлаката и екстрактот од ванила и по желба додадете една рака цели малини. Убаво измешајте. Добиената смеса сипете ја во пластичен сад и ставете ја во замрзнувач. Морате на неколку пати да го вадите садот и да го промешувате сладоледот за да не ви се направат кристали.

Уживајте!

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com