24 Култура

Нови Сад – Европска престолнина на културата за 2022 година со повеќе од 1.500 настани

Градот Нови Сад, како Европска престолнина на културата за 2022 година, ќе претстави повеќе од 1.500 културни настани и 4.000 локални, национални и интернационални уметници, во вкупно осум програмски целини. Според фондацијата „Нови Сад - Европска престолнина на културата“, од тоа повеќе од 1.700 ќе бидат европски и светски уметници од кои, пак, над 45 ќе ја раскажуваат приказната на Српска Атина низ визурата на заедничките европски вредности, но и предизвици. Програмата на Европската престолнина на културата е…

На 5-ти јули во Прилеп, концерт на пијаниските Јасмина Трајчевска и Ловорка Немеш-Дулар

„Балканска синтеза“ е насловот на концертот кој ќе се одржи утре 5-ти јули понеделник, со почеток од 19 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. На концертот ќе настапат Јасмина Трајческа и Ловорка Немеш-Дулар, двете на пијано. На програмата се дела од Јанез Матичиќ, Томислав Зографски и Билјана Бојовиќ. Со концертот се одбележуваат 20 години заемна концертна активност на двете пијанистки и 30 години независност на државата.

Скопско лето 2021: Утревечер на Зелениот покрив на ГТЦ – Концерт на Хорот на МОБ

Во организација на Дирекцијата за култура и уметност - Скопје, а во рамки на фестивалот "Скопско лето", утревечер со почеток во 21 часот на Зелениот покрив на ГТЦ ќе се одржи Концерт на Хорот на Македонската Опера и Балет. Диригенти/хор - мајстори ќе бидат Јасмина Ѓорѓеска и Ѓурѓица Дашиќ, додека пијано придружба: Јанинка Невчева. Режисер на концертот е Трајко Јордановски. Во соработка со Македонската Опера и Балет, концертот ќе се одржи согласно протоколите за одржување на настани. Влезот за овој концерт е слободен.

Пламенка Трајковска – гудачко трио ќе одржи концерт во Центарот за култура во Струмица

Пламенка Трајковска - гудачко трио ќе реализираат концерт во НУ Центар за култура „Антон Панов“ во Струмица. Концертот ќе се реализира на 22 јуни (вторник) во 19 часот. Концертот е со наслов „Јубилеи“ и на програмата се дела на композитори кои оваа година чествуваат јубилеи како италијанскиот композитор Томасо Албињони, Камиј Сен Санс, и Астор Пјацола.  Камерниот состав прави пресек на најпознатите дела од овие автори како Адаго од Албињони, Данс Макабре, Лебед од Сен Санс и најпознатите дела од Пјацола како Либеранго ,…

 Пламенка Трајковска – гудачко трио ќе одржи концерт во Центарот за култура – Крива Паланка

Пламенка Трајковска - гудачко трио ќе настапи на 8 ми јуни во 19.00 часот во кино салата на НУ Центар за култура - Крива Паланка. На програмата се композиции во модерен класичен стил. На концертот покрај Пламенка Трајковска ќе настапат и Наташа Диденко на виолина и Љубица Бошкоска на виола. Пламенка Трајковска својата музичка активност за заснова на идејата дека класичната музика треба да е широко достапна до општата публика. Таа настапува на речиси сите сцени и фестивали во Северна Македонија како и на концерти во Србија,…

По средношколците, и студентите од државните факултети ќе одржат концерт во Филхармонија

„Звукот на идната генерација" е насловен концертот со студентите од државните факултети за музичка уметност кој ќе се одржи в четврток (10 јуни) во 20 часот. Диригент е маестро Борјан Цанев, а на програмата се дела од Моцарт, Ботезини, Моцарт, Шосон, Сен-Санс, Розауро и Равел. Како солисти ќе настапат Ана Спасовска  (диригент III година ФМУ- Скопје, класа: проф. м-р Борјан Цанев), Кристијан Кожумановски  (контрабас IV година ФМУ- Скопје, класа: проф. Александар Поп Христов), Пандорка Јанакиева  (флејта IV година ФМУ-…

Утре ќе се одржи првиот пијано маратон на македонската музичка сцена

Во продукција на Пијано Центре ќе се одржи првиот пијано маратон на македонската музичка сцена  „8 часа љубов - пијано маратон". Маратонот ќе се одржи во недела (06.06) а вратите од салонот на Пијано Центре во склоп на  Национална Опера и Балет ќе бидат отворени за сите вљубеници во пијанизмот. Започнувајќи во 11 часот со експозе, промоција и презентација на новите пијана во Пијано Центре, па се до 19 часот публиката ќе има можност да слушне 10 концерти (полу рецитали) на 13 пијанисти. За прв пат, промотивно на нови…

Ученици од државните музички училишта ќе настапат на концерт во Македонската филхармонија

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот „Младите доаѓаат“ на кој ќе настапат учениците од државните музички училишта. На програмата се дела од Хајдн, Пихл, Штамиц, Моцарт, Глук, Сен-Санс и Григ. Како солисти ќе настапат: Софија  Михајловска - пијано (VIIодд., класа: проф.м-р Ана Трајановска), Огнен Златанов - контрабас (II година, класа: проф.м-р Благој Маротов), Јосипа Василевска - флејта (I година, класа: проф. Николина Ефтимова Тодоровска), Виктор Рафајловски - пијано…

Концерти „Млади виртуози“ во Скопје, Крива Паланка и Струмица

Серија концерти на млади таленти ќе се одржат во три града, а во рамките на проектот „Млади виртуози“. Ќе настапат пијанистката Инес Неделковска и виолинистот Каи Орлинов од Бугарија. Концертите ќе бидат реализирани со поддршка на Делегацијата на Европска Унија Скопје преку проектот „ЕУсоТЕБЕ“ и Europe House заедно со Министерството за култура. Во рамки на проектот ќе бидат реализирани три концерти и тоа: - 29 мај во Скопје (Пијано Центар - НОБ), почеток во 19 часот; - 30 маj во Крива Паланка (Europe Нouse), почеток во…

Премиера на музичката драма „Само глас“ во МНТ

Македонскиот народен театар во среда (26.05) ќе ја има првата премиера оваа година. Се работи за музичката драма „Само глас“ во режија на композиторот Марјан Нечак, а по текст на младата авторка Нина Плавањац. „Само глас“ е приказна за силна и талентирана жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com