24 Култура

Концерт „Камерна приказна” овој четврток во Филхармонија

„Камерна приказна" е насловен концертот кој ќе се одржи в четврток во 19 часот, на кој како солисти ќе настапат Елена Дојчиновска (флејта) и Владимир Лазаревски (обоа). Диригент е Конрад ван Алфен од Холандија, а на програмата се Кончерто да камера за флејта и англиски рог од Онегер и Камерна симфонија оп. 73а од Шостакович (арр. Р. Баршаи).  Додека бил на турнеја во САД, во 1947 година, Артур Онегер добил нарачка од американската мецена Елизабет Спрејг Кулиџ да напише дело за англиски рог. Како солист на ум го имала Луис…

Пијанистката Дуња Иванова ќе се натпреварува на една најзначајните маунтинбајк етапни трки во светот

Тимот на велосипедскиот клуб „Енерџи“ од Скопје во состав од пијанистката Дуња Иванова и Љубиша Кондев, од 20-ти до 24-ти април оваа година ќе посегнат по освојување на предизвикот наречен "4 Острови" во Хрватска - една од најзначајните маунтинбајк етапни трки во светот. Класифицирана како S1 категорија според Интернационалниот сојуз за велосипедисзам (UCI), претставниците на ВК Енерџи за пет денови ќе поминат околу 270 километри со вкупна елевација од 5000 метри, минувајќи низ исклучителни технички патеки, сериозни…

„Божествениот звук на Малер“ во Македонска филхармонија

Концерт насловен „Боженствениот звук на Малер" ќе се одржи овој четврток со почеток во 19 часот во Македонската филхармонија. Оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Габриел Бебешелеа, овој четврток ќе ја изведе Четвртата симфонија, ремек дело на австрискиот композитор Густав Малер. Како солистка ќе настапи сопранистката Милена Арсовска. Симфонија е во аранжман на Иан Фарингтон кој ја адаптира за изведба со помал оркестарски состав. Три години по завршувањето на неговата последна…

„Клавишите на Арда“ – музички рецитал на младиот Арда Мустафаоглу во Македонска филхармонија

Клавишите на Арда е насловен рециталот кој ќе се одржи во среда во 19 часот во Камерната сала на Филхармонија на кој ќе настапи младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу. На програмата се дела од Хајдн, Скарлати, Шуман и Брамс. Арда Мустафаоглу е студент на Факултетот за музичка уметност и театар во Хамбург. Пијанистичката кариера ја започнува на шестгодишна возраст освојувајќи бројни награди на меѓународни пијанистички натпревари: Grand Prix на EMCY натпревар во Истанбул (Турција); прва награда на

Во новиот закон за култура се брише македонскиот јазик и се што е национално

Од новиот Закон за култура се брише македонскиот јазик, открива пратеничката, Велика Стојкова Серафимовска во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа Телевизија која додава дека не само јазикот туку тенденцијата е да се избрише се што е национално. "Тенденцијата е да се избрише се што е национално. Ова е скандалозен закон. Се брише поимот национален уметник, се бришат националните пензии, културните амбасадори. Се брише поимот културно богатство, поимот заштита на македонскиот јазик кој не се сретнува на ниту едно место. Во

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт „Музиката и градот”

Овој четврток со почеток во 19 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот" на кој праизведба ќе доживее електроакустична симфониска поема „Скопје" од македонската композиторка Ана Пандевска. На програмата се и „Фантазија за обоа и оркестар на фолк тема" од Васил Атанасов В'чев (кој ќе настапи и како солист на обоа), Адаџето од Малер и „Роденденот на една инфантка" од Шрекер. Диригент е Тимоти Редмонд од Велика Британија.  Ана Пандевска (1985) е македонска композиторка која…

Петок во НОБ ќе се изведе балетскиот концерт „Романтична балетска вечер”

Македонската опера и балет Ви го најавува балетскиот концерт насловен „Романтична балетска вечер".  Концертот ќе се одржи во петок (19.3.2021) со почеток во 19 часот. Балетскиот концерт опфаќа две балетски дела во кореографија на Аугуст Бурнонвил (Данска) инспирирани од Франција и Шпанија. Изведбата е поставена и режирана од Ева Клоберг и Франк Андерсен (Данска), кореографијата е на Аугуст Бурнонвил (Данска), на музика од Х. С. Паули, Х. К. Лумбие, В. К. Холм, Е. Хелстед,  сценографијата е на Зоран Николовски, костимите ги…

Овој петок во МОБ ќе се изведе операта „Кармен“

Во петок, 12-ти март, со почеток во 19 часот, Македонската опера и балет ја најавува концертната изведба на ремек делото на Жорж Бизе, операта „Кармен“, една од најпознатите опери во историјата. Настапуваат хорот и оркестарот на Македонската опера и балет. Диригент е Бисера Чадловска. Во главните улоги настапуваат солистите Зоран Сотиров, Ристе Велков, Злата Тошевска, Катерина Стојановска, Марика Поповиќ, Драган Ампов, Дејан Стоев и Ернест Ибраимовски, а во улогата на Кармен, премиерно ќе настапи Николина Јаневска. …

Возбудливиот Рахмањинов овој четврток во Македонска филхармонија (Фото)

Овој четврток, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Хипноза" на кој како солистка ќе настапи пијанистката Марија Ѓошевска. Диригент е Антони Вит, а на програмата се Серенада за дувачи оп.7 од Штраус, Концертот за пијано и оркестар бр.2 од Сергеј Рахмањинов и Серенада за гудачи од Карлович. Концертот за пијано и оркестар бр. 2 во це-мол од рускиот композитор Сергеј Рахмањинов премиерно бил изведен на 9 ноември 1901 година. Овој концерт е пијанистичко ремек-дело.…

Овој четврток уште еден концерт „Филхармонија за Филхармонија“

По првиот камерен концерт кој се одржа на крајот од минатата година, на кој настапија музичари од оркестарот на Македонската филхармонија, овој четврток со почеток во 20 часот ќе се одржи уште еден од серијата насловена „Филхармонија за Филхармонија". На програмата се дела од Бетовен, Шнитке, Девиен, Шуберт, Премру, Глинка и Барток. Во рамки на програмата ќе настапат квартет „Вива Стрингс" (Елена Талевска - виолина, Димитар Михајловски - виолина, Дубравка Зајкова - виола, Дејан Теодосиевски - виолончело); триото во кое…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com