Композиторката Гала Насева го објави својот деби албум насловен „Опус 1-8“

Композиторката на современа класична музика од Скопје, Гала Насева, го објави својот дебитантски албум „Опус 1-8“ под етикетата на независната издавачка куќа „Шарла“. Албумот е составен од осум композиции на пијано, чело и електронски елементи, кои вкупно траат 28 минути. На две композиции Насева соработуваше со композиторот Глигор Кондовски.

„Покрај неколкуте луцидни минијатури, се издвојува Опус 7/8 во која авторката на инвентивен начин ги поврзува македонското музичко наследство и авангардниот израз на современата класична музика“, велат од “Шарла Рекордс”.

Гала студираше музикологија на универзитетот „Јустус Либиг“ во Гизен, Германија.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com