Концерт по повод 1000 години Бигорски манастир во Македонска филхармонија

Посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи на 23-ти септември (среда), во Големата сала на Македонска филхармонија, со почеток во 20 часот. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат: Кристијан Антовски (баритон), Игор Милевски (виолина), Петар Христов (кларинет) и Тимко Чичаковски (канон).

На концертот ќе бидат изведени стари македонски изворни композиции. Бидете и Вие дел од овој уникатен настан, за заедно да му оддадеме чест на Бигорскиот манастир, кој веќе 1000 години ја облагородува македонската земја.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com