Националната опера доби нов уметнички директор

Тубистот Мицко Дамњановски е новиот уметнички директор на Операта при Националната опера и балет (НОБ). Дамњановски доаѓа на местото на диригентката Бисера Чадловска, која беше уметнички раководител од септември 2017 година.

Мицко Дамњановски во 2002 дипломирал на Факултетот за музичка уметност, отсек – туба, а магистрирал 2006 на Кралскиот конзверваториум за музика во Брисел, Белгија, отсек – туба. Пред вработувањето во Оркестарот на НОБ во 2007, кратко време работел во Бриселската филхармонија. Постојан член е на меѓународниот оркестар за снимање филмска музика ФАМЕС, соработник на сите помали и поголеми оркестри формирани за посебни намени („Биг бенд“, Дувачки оркестар, Градски оркестар и други, како и гостин тубист во Нишкиот симфониски оркестар, Национална опера-Тирана, Црногорски симфониски оркестар. Во 2019 го основал „Брасстет Скопје“, со кои настапувале на Охридско лето и на други фестивали во земјава.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com