Пламенка Трајковска – гудачко трио ќе одржи концерт во Центарот за култура – Крива Паланка

Пламенка Трајковска – гудачко трио ќе настапи на 8 ми јуни во 19.00 часот во кино салата на НУ Центар за култура – Крива Паланка. На програмата се композиции во модерен класичен стил. На концертот покрај Пламенка Трајковска ќе настапат и Наташа Диденко на виолина и Љубица Бошкоска на виола.

Пламенка Трајковска својата музичка активност за заснова на идејата дека класичната музика треба да е широко достапна до општата публика. Таа настапува на речиси сите сцени и фестивали во Северна Македонија како и на концерти во Србија, Грција, Хрватска, Франција и Танзанија. Последните години работи на полето на доближување на класичната музика до децата. Автор и изведувач е на албумот „Апасионато“, на албумот Карневал на животните од Камиј Сен Санс во адаптација за виолина и пијано и на повеќе синглови. Неодамна го реализираше проектот „Ехо“ за кој изработи и сними композиции со автентични природни звуци од Кањонот Матка.

Концертот е поддржан од Министерството за култура и од Националната установа Центар за култура – Крива Паланка.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com