24 Занимливости

Светските ѕвезди на сцена и надвор од неа (Фото)

Иако има некои славни личности кои се обидуваат да се држат до сличен изглед, независно дали се на сцена или не, има и такви кои сакаат екстравагантност на сцената. Голем дел од пејачите целосно го менуваат изгледот кога се на сцена, што дури во приватниот живот не би ги ни препознале. Само вистинските фанови знааат да ги препознаат ѕвездите во секое издание, со оглед на тоа што она што го прикажуваат на настап е сосема поразлично од она што навистина се. Погледнете сами и направете ја разликата на светските ѕвезди на…

Погледнете: Како весели бабички ги развеселуваат минувачите (Видео)

Иако оваа интересна вест е малку постара, сепак, ќе бидете изненадени од тоа како три бабички ги развеселуваат мунувачите од Бирминген. Тие на почетокот срамежливо и со чудни чекори, како да не можат или да не сакаат се впуштаат во оваа игра, а потоа, како да се создадена тројка која што совршено и синхронизирано играат на една интересна музика, која што претпоставуваме дека потекнува од Индија. За што поточно станува збор, погледнете сами. https://www.facebook.com/Pretty52Official/videos/2957279234314161/ Подготви:…

Дали знаевте: Култниот мјузикл “Брилијантин” прослави 40 години (Видео)

На 16 јуни 1978-та година премиерно беше прикажан сега веќе култниот мјузикл "Брилијантин" (Grease), во кој главните улоги ги одиграа американскиот актер Џон Траволта и англиската пејачка и актерка Оливија Њутон-Џон. Направен врз основа на истоимениот бродвејски мјузикл од 1971 година. "Брилијантин" раскажува за љубовната приказна на средношколците Дени Зуко и Сенди Олсон, сето тоа проткаено со хитовите како што се "Summer nights", "You’re the one that I want" и "Greased lightening".…

24 Ретро: Потсетете се на македонските песни на балканските ѕвезди

Музика 24 ве враќа назад во времето на поранешна Југославија кога многу популарни изведувачи од регионот одпеаа барем по една песна на македонски јазик. Популарните Кемал Монтено, Хелена Благне, Ана Бекута, Кичо Слабинац, Арсен Дедиќ како и многу други ги одпеаа македонските евергрини: “Кога те нема“, “Кој да ти каже Ивана“, “Стар Џумбушлија“, “Летај ми летај гулабе“ и многу и денес претпознатливи нумери. Во продолжение слушнете ги и потсетете се на познатите рефрени кој големите балкански ѕвезди ги отпеаа на македонските…

Виртуозот на гајда Пеце Атанасовски свирел во “Липе цвату” на Бијело Дугме (Аудио)

Малкумина знаат дека свој печат во осмиот албум на една од најпознатите екс ЈУ групи Бијело Дугме има и виртуозот на гајда од прилепско, Пеце Атанасовски. Албумот кој излегол во 1984-та година и е познат како "Косовска девојка" е во издание на дискографската куќа "Дискотон" и е сниман во студијата на РТВ Скопје, РТВ Загреб и РТВ Сараево. На него се наоѓаат 10 песни, а една од нив е и легендарната "Липе цвату", за која гајдата е дело токму на Атанасовски. https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=KbUwMbtmkqI…