24 Занимливости

Дали знаете кое е вистинското име на познатиот и легендарен Жељко Бебек?!

Неодамна познатиот пејач, поранешен член на групата „Бијело дугме“, Жељко Бебек, откри неколку интересни работи за себе, а меѓу другото, призна дека Жељко не е неговото вистинско име. "Јас сум всушност Желимир, но никој никогаш не ме нарекува така. Тоа е наведено во документите и кога луѓето ќе го прочитаат во документите, тогаш велат „Мислев дека си Жељко“. Кога соработувавме овде во студиото, и ако сакавме да објавиме на Инстаграм дека работиме заедно, тогаш ќе пишувавме Бранимир, Желимир и Звонимир. Мировници,…

Цеца и Бијело Дугме на листата на најпосетувани концерти во светот

Ова се најпосетените концерти на сите времиња. Најстариот концерт со преку 100.000 луѓе е свирка на американскиот бенд Грејтфул Дед во Њу Џерси, 3 септември 1977. На концертот на познатиот бенд присуствувале 107.019 луѓе, кој сè уште важи за најголем концерт во Соединетите Држави. Френк Синатра (1980), Тина Тарнер (1988) и Пол Макартни (1990) го соборија рекордот на стадионот Маракана со публика од преку 184.000 луѓе. Иако е познато дека бројот на бесплатните концерти е претерување, како што се известува, на неколку…

Објавена официјалната химна на Европскотото фудбалско првенство (Видео)

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја претстави официјалната химна на претстојното Европско првенство. Песната е насловена „We Are The People“, а е во изведба на Мартин Гарикс, Боно U2 и The Edge. Химната ја слави основната тема на ЕВРО 2020 - заедништвото, особено во светло на сите предизвици со кои светот се соочува во денешницата, со акцент на уникатноста на завршниот турнир што за прв пат во историјата ќе се одржи ширум Европа. https://www.youtube.com/watch?v=kGT73GcwhCU&ab_channel=MartinGarrix…

На музички фестивал во Вухан 11.000 луѓе

На првиот ден од мај, Меѓународниот ден на трудот, кој во Кина масовно се слави, луѓето танцуваа, скокаа и воодушевуваа додека некои од нивните омилени музичари излегуваа на сцената, јавија локалните медиуми. Дводневниот фестивалот се врати во Вухан по едногодишна пауза поради пандемијата на Covid-19, а организаторите изјавија дека публиката е ограничена, додавајќи дека присуствувале 11.000 луѓе. Некои од гледачите носеа маски, но многумина не, пишуваат медиумите. На дводневниот настан настапуваат познати и помалку…

Нова верзија на „Ода на радоста“: Брајaн Меј од „Квин“ и шпански музичари ја снимија „Himno A La Alegría“ (Видео)

Познатата композиција на Лудвиг Ван Бетовен - „Ода на радоста“, доби нова верзија. Бројни изведувачи од шпанско говорно подрачје ги здружија силите и ја изведоа „Himno A La Alegría“ („Химна на радоста“). "Тоа е глас на хармонија и надеж, на братство и унија. Вредности што не претставуваат и кои сега се попотребни од кога било. Но, пред сè тоа е глас на солидарност, за пољубезен и похуман свет. За прв пат во Шпанија, повеќе од 40 уметници учествуваа алтруистички во овој сингл, заедно со Брајан Меј. Снимена едногласно од…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com