“Болен ми лежи Миле Поп Јорданов” одлично изведена од холандски хор (Видео)

Миле Поп Јорданов (1877-1901) е македонски револуционер и просветен деец, учесник во македонското револуционерно движење, член, секретар и војвода на Македонската револуционерна организација, брат на познатиот велешки гемиџија Јордан Поп Јорданов Орцето и на Петар Поп Јорданов. Загинал под трагични околности како жртва на непријателска заседа во родниот град.

Во негова чест е испеана познатата народна песна, „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов”, која денес е и официјална химна на градот Велес.

Она што го привлече нашето внимание е токму изведбата на оваа далеку позната песна од страна на холандски хор и сопранот Ружана Нахапетјан, во салата „Мартиникер” Дусбург, Холандија.

Уживајте!

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com