Легендарната песна од Дадо Топиќ посветена на Македонија полни 47 години (Видео)

Една од култните и легендарни песни на екс-југослвенската рок група “Time”, песната “Македонија” чии комплетен автор е Дадо Топиќ вчера на 5-ти јуни го прослави својот 47-ми роденден. Песната е снимена на 5-ти јуни во 1973 година. Како членови на оваа култна група се вбројуваат: Дадо Топиќ – вокал и басист, Ведран Божиќ – гитара и Пеце Петеј – тапани.

Интересно за снимањето е тоа што поради истото Пеце Петеј доцни на својата венчавка, а месец и половина подоцна Петеј преку телефон во договор со својата најмила ја презакажува веќе закажаната венчавка. Кум му е Дадо Топиќ.

Песната за прв пат во Македонија ја препеа групата “Меморија” и таа се најде на нивниот албум “Охридските дождови”.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com