Најголемите хеви-метал ѕвезди стануваат стрип јунаци

Издавачката куќа Comics DC најавува нова серија стрипови кои ќе овековечат многу хеви-метал ѕвезди. Серијата наречена Dark Nights: Death Metal – Band Edition ќе има седум дела, во кои ќе се појават најголемите светски ѕвезди од овој музички правец како: Ozzy Osbourne и бендовите „Megadeth“, „Sepultura“„Ghost“ итн.

Новите изданија можат да се пофалат со различни насловни страници,  секое издание e посветено на една хеви метал ѕвезда. Исто така, секој стрип ќе има вовед со биографии и ексклузивно интервју со музичарите.
Ова специјално издание ќе биде објавено во март годинава, во 13 земји, а во официјалниот синопсис на серијата Dark Dark: Death Metal се вели: „ Кога Земјата беше освоена од мрачна мултиверза, Лигата на правдата беше оставена на милост и немилост на освојувачот. Човештвото се бори да преживее во пеколен пејзаж извртен до непрепознатливост, додека разделените Бетмен, Чудесна жена и Супермен, се борат да преживеат и да ја спасат планетата од уништување.“

Насловната страница на секое издание е дизајнирана од друг уметник, а комплетната листа на нови херои изгледа вака:

1. „Megadeth“ – Juanjo Guarnido
2. „Ghost“ – Werther Dell’ Edera
3. „Lacuna Coil“ – Timpano &  Antonio Fuso
4. „Opeth“ – Mathieu Lauffray
5. „Sepultura“ – Albuquerque / Pedro Mauro
6. „Dream Theater“ -Santi Casas
7. Ozzy Osbourne – Marco Mastrazzo

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com