24 Занимливости

Кој е раперот што направи патики со човечка крв

Американскиот рапер Монтеро Хил, попознат како Лил Нас Х, беше во центарот на вниманието на светската јавност затоа што учествуваше во дизајнирањето на таканаречените „сатански патики“, за кои Најк реши да го тужи уметничкиот колектив MSCHF, со кој музичар соработуваше на овој контроверзен проект. Раперот Монтеро Хил, кој во јавноста се претставува како Лил Нас Х, има 22 години, а неверојатен успех постигна со неговиот прв кантри рап сингл „Old Town Road“, што е дует со Били Реј Сајрус. Оваа песна беше на првото место

Дали знаете кои се стиховите кои се испеани од принцезите на Дизни? (Видео)

Сите ние како деца сме гледале, а некои од нас, се уште ги гледаат најпознатите и најубави приказни од продукцијата на Дизни. "Снежана и седумте џуџиња", "Покахонтас", "Аладин", "Убавицата и ѕверот", "Заспаната убавица", "Фрозен", "Пепелашка"... и никогаш не ни стануваат досадни и мора да признаеме, секој од нас ги има гледано најмалку три или четири пати. Во сите овие прекрасни детски анимирани филмови има и одлична музика, која е секако за пофалба, а која обично ја интерпретираат принцезите во овие филмови. Во нашата…

“Земјо Македонска” отпеана од јапонски оперски пејач (Видео)

Познатиот јапонски оперски пејач Казухиро Котецу веќе подолго време е актуелен во македонските медиуми со изведување на познати македонски народни песни. Тој досега ги има отпеано „Македонско девојче“ и „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“, а денес ви го претставуваме неговото најново македонско дело, нова македонска народна песна која што тој по свој избор ја има одбрано и отпеано. Како тоа звучи, погледнете и слушнете во продолжение: https://www.youtube.com/watch?v=jB9HxeiY7UM Подготви: Редакција Музика24 Музика24…

Руска балерина на -15 степени го одигра „Лебедово езеро“

Руската балерина Илмира Баграутинова, од светскиот познат театар „Марински“, на петнаесет степени под нулата, на отворено, ја одигра сцената од „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски. Како што пренесува „Би-би-си“, Баграутинова, танцувала на смрзнатиот дел од Финскиот залив. Според наводите на светските медиуми, нејзиниот перформанс всушност бил протест, кој таа го изразила против изградбата на пристаниште во заливот Батареинај. Станува збор за популарна плажа, која се наоѓа на 100 километри западно од Санкт Петербург.

Корејци ја пеат “Молитва” победничката евровизиска песна на Марија Шерифовиќ (Видео)

Кога во 2007 година Марија Шерифовиќ победи на Евровизија, нејзината песна „Молитва“ буквално ја слушна целиот свет. А стиховите и ден денес ги пеат сите, но изведбата на овие Корејци во нивното музичко шоу “Phantom singer” е дефинитивно меѓу најдобрите. Момците не само што пеат одлично, туку се потрудиле и околу изговорот. Тие песната ја пејат на речиси течен српски. А како изгледа и звучи нивната изведба, која дефинитивно ќе ве распочожи, погледнете во продолжение: https://www.youtube.com/watch?v=XFMOdjX3shE
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com