24 Ексклузивно

На 28-ми март вонредно издание на „Златна бубамара на популарноста“

Тимот на радио „Бубамара“ го подготви новото вонредно 24-то пандемиско издание на омилената манифестација на многумина „Златна бубамара на популарноста“. Слоганот за годинава е „Ќе го преживееме и ова во животов“. Истото ќе се емитува повторно на Канал 5 телевизија на 28-ми март во почеток во 20 часот. Музика24 – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини

Добра вест за ивент индустријата: Аплицирањето за јавниот повик на Владата ќе започне во следните 20 дена

Владата на Република Македонија како дел 5-от пакет мерки за поддршка на економијата, најави мерка која се однесува на поддршка за индустријата и операторите за организација на настани. Асоцијацијата на ивент индустријата во повеќе наврати апелираше за помош на нивниот сектор. Тие на 1-ви март, пред Владата одржа и собир под мотото „ПОМЕН - една година тишина!“, а по повод точно една година од забраната за одржување на јавни настани. Единствениот специјализиран македонски музички портал - Музика24, упати прашање до…

Огнен Јанески: Времето си го поминувам со блиското друштво, драги луѓе, книгите, музиката и убавата фотографија (Фото)

Доколку се прашувате каде е и што прави, Огнен Јанески кој е еден од уредниците и водители во националната и сателитска Телевизија24, се одмора во еден од најубавите македонски туристички центри, Охрид. Тој изминатиот период го посвети на себе си, блиските пријатели, луѓето со кој одамна се нема видено, како и на прошетка и запознавање на Македонија и сите убавини со кои изобилува оваа наша прекрасна држава. Од една од охридските плажи каде се одмара не поздравува и за музичкиот портал Музика24 вели: "Времето генерално…

Старлетата Александра Накова и покрај решението за самоизолација шетала низ центарот на Гевгелија

Како што дознава Музика24 од официјални информации, познатата македонска старлета која при влез во Македонија и било откриено дека е позитивна на Ковид-19, и на која и било одредено мерка за самоизолација, во текот на денешниот ден го напуштила станот и се движела низ центарот на градот, а со самото тоа го прекршила решението за самоизолација, при што од страна на МВР и е изречена казна од 700 евра и е спроведена во државен карантин на сопствен трошок, според новите правила. Според информациите кои што ги добивме, Накова…

Градоначалникот на Прилеп открива: Не знаеме дали ќе се оддржи “Пивофест”

Сите добро знаеме дека се наоѓаме во еден многу чувствителен период од годината, и од нашиот живот, знаејќи дека сеуште се наоѓаме во вонредна состојба со полициски час и одредени препораки кои секако мора да се почитуваат, пред се за наше добро и добро за нашите најблиски. Како поминуваат месеците се наближуваат и неколкуте манифестации кои традиционално се одржуваат во градот Прилеп (Македонскиот традиционален театарски фестивал "Војдан Чернодрински", Меѓународниот фестивал на народни инструменти и песни "Пеце…

Концертот на Duran Duran во Скопје се одлага за 2021 година

Коронавирусот причини огоромна штета на целата економија и секојдневниот живот во целиот свет. Покрај туризмот и сите бизниси големи штети се нанесоа на Event индустријата, а со тоа и на културно-забавниот живот на сите луѓе. Како што соопштија од Авалон продукција, една од водечките компании во event индустријата кај нас, повеќето концерти за 2020 година се одлагаат за 2021 година. Последниот во низата концерти кој се одложи е и open air концертот на познатите Duran Duran кој не беше официјално најавен, но требаше да се…

“Фрајле” ќе одржат концерт во Битола

Популарните "Фрајле" на крајот на февруари ќе го одржат својот втор концерт во Битола. Популарниот состав од Нови Сад, Србија ќе гостува во Центарот за култура - Битола. Организаторите најавуваат дека наскоро ќе биде објавен точниот датум и сите други детали за концертот. Во 2013 година "Фрајле" настапија во склоп на "Бит-фест" во пациото на Завод и музеј - Битола.

24 Ексклузивно: Хари Мата Хари на пролет ќе одржи неколку концерти во Скопје

Балканската ѕвезда Хари Варешановиќ со својот бенд "Хари Мата Хари" пролетта 2020 година ќе одржи неколку концерти во Скопје, после скоро 10 години пауза. "Сметам дека оваа година е вистинската за концерт. Скопје сега има малку адекватни сали за концерт кои одговараат на мојата музика и публика. Во завршна фаза се преговорите за неколку концерти во салата на Македонска филхармонија", изјави Хари Варешановиќ. Хари деновиве е во Скопје каде настапува на роденденска прослава на познат скопски ресторан.

“Километри” на Лозано украдена од косовски пејач (Видео)

Косовскиот пејач Кораб Шаќири ја украл музиката од песната "Километри", еден од најголемите хитови на популарниот пејач Влатко Лозаноски - Лозано. Шаќири со песната на композиторите Лазар и Магдалена Цветковски се натпреварувал на најреномираниот албански фестивали во Албанија - "Kenga Magjike". За срамот да биде уште поголем за пејачот од Косово, во описот на песната стои дека токму тој и извесен Флорент Бошњаку се автори на оваа нумера. "Феномен" е насловот на албанската песна и е објавена на официјалниот канал на…

Ексклузивно: Јелена Томашевиќ ќе одржи концерт во Битола

Специјализираниот македонски музички портал - Музика 24 од сопствени извори во Центар за култура - Битола дознава дека познатата српска пејачка Јелена Томашевиќ ќе одржи концерт во Битола. Настапот на Томашевиќ е во рамки на Фестивалот на музика од светот. Јелена ќе настапи заедно со Битолскиот камерен оркестар, кој е посебно активен и популарен последниве неколку години. Фестивалот на музика од светот ќе се одржи од 15 до 17 ноември а го организира Центарот за култура - Битола со подршка на Министерството за култура.…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com