Author : Filip

Балканленд

Пинковата ѕвездичка порасна: Влегува во трка да ја претставува Хрватска на Евровизија (Фото)

Filip
Миленикот на публиката ширум регион и победник на втората сезона на „Пинкове ѕвездице“, Марко Бошњак...
Балканленд

Закажан погребот: Аки ќе почива во Алејата на великаните на загрепски Мирогој

Filip
Во саботата на 22 јануари нè напушти Аки Рахимовски, еден од најголемите вокални изведувачи, фронтмен...
Фестивали

Ексклузивно: Тијана Дапчевиќ влегува во трката за српски преставник на Евровизија

Filip
Српската национална телевизија (РТС) пред неполна недела го откри списокот на изведувачи кои се натпреваруваат...
Балканленд

Croatia Records издаде компилација „Greatest Hits Collection“ од Влатко Стефановски

Filip
Само неколку уметници од нашиот регион успеаа да постигнат забележителен успех на светската сцена и...
Фестивали

Селектирани песните: Овие изведувачи се во трка за македонски претставник на Евровизија

Filip
Од вкупно пристигнати 47 композиции на Конкурсот, кои ги исполнија бараните пропозиции, стручната комисија избра...
Балканленд

Дел од оштетените од приватизацијата на „Југотон“ нема да ја тужат „Кроација рекордс“

Filip
Кога по распадот на Југославија во 1991 година, најголемата дискографска куќа „Југотон“ од Загреб и...