Балканленд

150 кандидати за српски претставник на Евровизија: Ова се потврдените кандидати

На 1-ви декември биле комплетирани пријавите за српскиот претставник на следната Евровизија. Годинава меѓу пријавените кандидати за промена во однос на натпреварите од претходните години има најмногу познати изведувачи кои веќе имаат завидна кариера. Како што потврдија од РТС, околу 150 композиции кои ги исполнуваат условите на конкурсот пристигнаа на адресата на музичката редакција на РТС.

Песни испратиле: Сара Јо, Ангелина, Гоца Тржан, Зорја Пајиќ, Игор Симиќ, како и Душан Свилар чија песна ја напиша Бајага. Се претпоставува дека има и други изведувачи кои се познати на нашата музичка сцена, но нивните имиња се чуваат во тајност, а ова е само дел од долгата листа. Оливера Ковачевиќ, главен уредник на Забавната програма на РТС, најави дека во наредните десет дена стручна комисија составена од музички уредници на РТС ќе ги слуша сите композиции кои ги исполниле условите од конкурсот.

После тоа, изборот ќе биде скратен на песните кои ќе се натпреваруваат во телевизискаташоу програма, од кои најдобрата ќе ја претставува Србија на Изборот за песна на Евровизија 2022 година во Торино, Италија. Деталите за конкурсот ќе ги знаеме на почетокот на следната година, а бројот на учесници ќе зависи од квалитетот на пристигнатите апликации, објасни Ковачевиќ. Според неофицијални информации, изборот за „Песна на Евровизија“ треба да се случи во последната недела од февруари и ќе се одржи во студиото на РТС во Кошутњак.

Можеби ќе ве интересира: