Балканленд

Аца Лукас ги брише сите свои дуети од YouTube

Аца Лукас наводно ја замолил Цеца Ражнатовиќ да ги отстрани нивните дуети „Пада црни снег“ и „Не заносим се ја“ од нејзиниот официјален канал на YouTube, бидејќи наводно таа е единствената што заработува од гледаноста, што му пречело на Лукас.

“Менаџерот на Лукас, Саша Мирковиќ испрати писмо до пејачите да ги тргнат сите дуети што ги имаат од YouTube. Им објасни дека не е фер да заработуваат од прегледи. Такво барање стигнало и до Ражнатовиќ, а нејзиниот тим веднаш ги отстранил песните од каналот. Таа и Лукас се пријатели повеќе од 20 години, а особено ја вознемирило што Мирковиќ и пратил писмо, а Лукас цело време молчел. Ништо не и значи што две нејзини песни се симнати од youtube, бидејќи на тој канал има 1,17 милиони следбеници, а со тоа и многу прегледи на дневна основа”, вели извор близок до цеца.

Лукас ја потврди информацијата и причината за отстранување на песните.

“Вистина е дека дуетите со Цеца се симнати, бидејќи никој не може да има песна со мене на својот youtube канал без да плати ништо. Јас учествував во реализацијата на сите тие песни, придонесов да се слушаат, а само други заработија. Пејачите не можат да го користат моето име без да платат ништо. Тие веќе не можат да имаат дуети со мене на нивните канали на YouTube. Затоа не ги ни објавив песната и спотот што го снимивме со Ивана Селаков, бидејќи сакаше таа песна да биде само на нејзиниот канал. Еднаш и направив услуга, па друг пат нема повеќе да ја поддржувам, доста е! Не бев за отстранување на нашите дуети, бидејќи Цеца е нешто друго, пред се, моја пријателка. Работиме на враќање на дуетите на нејзиниот канал на YouTube.

Лукас неодамна го избриша и дуетот со Карлеуша, „Банкина“ по долга јавна расправа преку Инстаграм со Јелена Карлеуша.

Можеби ќе ве интересира: