Балканленд

Цеца ќе ја пее насловната нумера во биографскиот филм за Џеј Рамадановски

На 6 декември ќе се навршат три години откако нè напушти легендата на народната музика и големиот боем Џеј Рамадановски, а премиерата на филмот за неговиот живот е планирана за тригодишнината од неговата смрт. Филмот е подготвен за свечена проекција, а како што открива извор близок до режисерот насловната нумера на филмот ќе ја пее фолк ѕвездата и блиска пријателка на Џеј, фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ.

Имаше песна што Марина и Фута ја напишаа за Џеј пред неколку години, а тој никогаш не ја сними. Во тоа време веќе му се влоши здравјето и немаше сила да ја сними, но многу му се допадна. Песната остана во „фиока“ додека не се создаде идејата за снимање филм. Потоа Фута им ја понудил на продуцентите на филмот кои со ентузијазам ја прифатиле понудата. Долго размислуваа кој би можел да ја отпее песната од неговите колеги и едногласно заклучиле дека Цеца е најпогодна бидејќи таа ја има таа емоција во гласот. Веднаш ја поканиле и Цеца воодушевено прифатила. Беше многу емотивна, и поради тоа што песната ја напиша Марина и поради тоа што ќе ја пее за потребите на филмот на нејзиниот голем пријател. – вели изворот.

Фута дури им обезбедила и демо верзија на песната што ја отпеа Џеј. Благодарение на обработката на звукот и вештачката интелигенција, тие успеаја да го склопат и верзијата на Џеј ќе се најде на крајот на филмот.

Да потсетиме, филмот се снимаше на локации во Белград (Дорчол) и Панчево. Првата клапа падна на 14 март, а заврши во средината на јуни. Во оваа филмска адаптација Џеј ќе биде прикажан како наратор на филмот, кој ќе не води, не само низ неговиот живот, туку и низ животот на Дорчол во тој период. Улогите ги добија: Хусеин Алијевиќ, Марко Јанкетиќ, Стефан Вукиќ, Алексеј Бјелогриќ, Ален Селими, Ана Пиндовиќ, Маша Ѓорѓевиќ и многу други.

Можеби ќе ве интересира: