Балканленд

Дино Јелушиќ го заменува Глен Хјуз во „The Dead Daisies“

Младиот хрватски рок-пејач Дино Јелушиќ додаде уште еден успех во низата импресивни музички потфати. Минатото лето се приклучи на „Whitesnake“, пред само неколку недели им се придружи на  „Steel Panther“ на сцената во Загреб, а во вторникот во својата веќе богата биографија додаде и настап со супергрупата „The Dead Daisies“ како главен вокал. Имено, бендот одлучи Дино да го замени нивниот фронтмен Глен Хјуз, кој се разболе од корона вирусот.

„The Dead Daisies“ е група составена од поранешни членови на големи имиња како „Whitesnake“, „Deep Purple“, „Guns N’ Roses“, бендот Ози Озбо итн. Тие им се обратија на своите фанови преку социјалните мрежи, а како што се вели во видео најавата, Глен Хјуз е погоден од корона вирусот и е привремено не може да ја продолжи турнејата. Во духот на „The Dead Daisies“, како што напишаа, шоуто мора да продолжи.

Бидејќи Хјуз е и басист, таа улога ќе ја преземе Јоги Лонич, а Дино Јелушиќ ќе му се придружи на бендот како главен вокал до крајот на турнејата. Тие понатаму велат дека се свесни дека многу луѓе доаѓаат на нивните концерти поради Глен, но се надеваат дека сите ќе дојдат и ќе се забавуваат со нив на шоуто без разлика на отсуството на Глен.

“Премногу бендови ги откажуваат своите концерти, но ние решивме да свириме за нашата публика”, објаснуваат тие.

„The Dead Daisies“ имаат уште шест европски градови за посета, а тие го направија својот прв концерт со Дино во Вајн, Франција, каде што беа предгрупа на „Judas Priest“. Тие следно настапуваат во Оберхаузен, Бамберг и Хале.

Можеби ќе ве интересира: