Балканленд

Џибони го претстави новиот сингл со африкански призвук (Видео)

Скоро точно пет години од објавувањето на последното дискографско издание „Фамилија“ со Оливер Драгојевиќ. Џибони со новиот сингл „Киша“ отвора ново поглавје во неговата кариера и најавува мини албум во текот на летото оваа година. Албумот ќе содржи вкупно 5 песни кои веќе се снимаат.

Новиот сингл е со поднаслов „З’нааб“, што е етиописко име за дожд. Се работи за одлична поп-песна  што е создадена за хорско пеење на публиката, а не дожд, но, се надевам, и претстојното враќање на одличните концерти. На синглот, Џибони го придружуваат Haddis Alemayehu Haddinqo (кој свири на традиционалниот етиописки инструмент Masenqo) а како придружни вокали се појавува хорот „Etiopian Moseb“ од Адис Абеба и хорот од црквата Св. Петар од Nkeyeme од Замбија.

Можеби ќе ве интересира: