Балканленд

Гиле од „Електрични оргазам“ и блуз бендот „4 Hombres & Flowery“ со песна за слободата (Видео)

Блуз бендот „4 Hombres & Flowery“ и рок легендата Срѓан Гојковиќ – Гиле од „Електрични оргазам“ ја објавија долгоочекуваната соработка која ги повикува сите љубители на музиката да ја прифатат својата слобода.

Новиот сингл „Слобода“ навистина звучи како силна химна на слободата. Имено, главната порака што ја испраќаат преку оваа соработка е да не дозволиме другите да ни ги врзат крилјата, да бидеме слободни и самите себеси и да се ослободиме од сите окови кои не врзуваат. Заедничката соработка ќе ги воодушеви слушателите со своите моќни текстови за ослободување и самоизразување, привлечна мелодија и мајсторски свирени гитарски делови.

Гиле е оптимист и покрај се:

„Добро е што се уште има млади бендови кои живеат рокенрол. Во свет каде личните слободи се постојано загрозени, бендот се чувствува повикан да ги потсети луѓето на важноста да останат верни на себе“, вели рок легендата Срѓан Гојковиќ – Гиле.

Со цел да го зајакне влијанието на нивната порака, бендот сними и придружно музичко видео на неколку локации, кое се фокусира на темата на слободата преку патување и ја евоцира суштината на ослободувањето и авантурата. Имено, на видеото се појавува атрактивно зелено Renault 4, кое великодушно му е подарено на стариот реставратор на автомобили и мотори Никица Мостар. Видеото, режирано и снимено од талентираниот Мет Хелиер, зрачи со носталгичен ретро атмосфера што потсетува на 1970-тите, додавајќи уште еден слој на длабочина на самото раскажување.

„се чувстуваме слободни  да ја поканиме легендата на рокот на овие простори, Срѓан Гојковиќ – Гиле, кој ни даде дел од својата слобода во песната и со звукот на гитарата го внесе здивот на „електричен оргазам“ во песната. Денес слободата на секој човек е загрозена на различни начини, во многу сфери на животот, војни, корпорации, корупција, разни видови поделби, расни, национални, верски… Ви даваме дел од нашата слобода што ја имаме во музиката во нашите песни“, велат „4 Hombres & Flowery“.

За музиката на песната „Слобода“ е одговорен Дарко Кнежевиќ, текстот го напиша Мерсад Пивчиќ, а аранжманите се на Дарко Кнежевиќ, Мерсад Пивчиќ, Амел Бркиќ, Сабахудин Хајдер, Мајда Ѓонлагиќ и Срѓан Гојковиќ.

Својот гитарски дел Гиле го сними во белградското студио „Клиника Петровиќ“ со помош на педала и засилувач, додека својот дел од видеото го сними во шарената Барселона, давајќи му интернационален шмек на овој проект.

Можеби ќе ве интересира: