Балканленд

„Хладно Пиво“ заминува на долга концертна пауза: Кекин ќе работи на соло кариерата

По концертот во Хум, кој ќе се одржи на 29-ти октомври, „Хладно Пиво“ оди на долга концертна пауза.

Бендот најави дека концертите во септември и октомври ќе бидат последни на подолг временски период, а во наредните години Миле Кекин ќе се фокусира на својата самостојна кариера додека остатокот од бендот ќе работи на проектот „Guerilla Mainstream“.

Бендот ги одржува последните концерти пред паузата како дел од турнејата „35 за 35“, која опфаќа градови низ Хрватска и регионот. Бендот ја продолжува турнејата веќе утре, 26 август, со настап во Јелса на Хвар, а концертната сезона ја затвора во Хум. Централниот концерт ќе се одржи на 14-ти октомври во загрепската Мала сала на Спортската сала, каде бендот ќе свири комплетна песнарка со хитови од сите фази на нивната долгогодишна кариера.

„Хладно Пиво“ е еден од највлијателните хрватски бендови кои се појавија на сцената кон крајот на осумдесеттите. Поголема слава стекнаа во деведесетите кога беа познати како најсилниот панк рок бенд во Хрватска. Во својата кариера продале 60.000 примероци од нивните осум албуми. Нивното последно студиско издание излезе во 2015 година, „Closed Door Days“. За својата работа добија многу награди, меѓу кои се издвојува освојувањето на осум Порини и две црни мачки. Хладно пиво одржуваше свои концерти низ цела Европа, а во последните неколку години настапуваа најмногу на фестивали.

 

Можеби ќе ве интересира: