Балканленд

Почина Иван Тасовац

Српскиот пијанист Иван Тасовац, долгогодишен директор на Белградската филхармонија почина вечерва околу 21 часот во својот дом во Белград, откако ненадејно му се слошило. За жал без успех биле обидите за реанимација на Брзата помош.

Тасовац е роден во 1966 во Белград, а дипломирал пијано на Конзерваториумот „Петар Илич Чајковски“ во Москва, во класата на професорот Сергеј Дорењаски. Бил директор на Белградската филхармонија од 2001 до 2013 година, а на почетокот на 2014 на конкурсот за нов директор едногласно бил избран како најдобар кандидат за оваа позиција. Од 2013-та до 2016-та година беше министер за култура на Србија. Публиката во регионот подобро го запозна како член на жирито на талент шоуто Јас имам талент во 2009 година. 

 

Можеби ќе ве интересира: