Балканленд

Излезе првиот дел од документарниот филм „Нови вал – 40 година након“ (ВИДЕО)

Кроација рекордс во годината во која се слави 40 години од Новиот бран покрај 4 луксузни винил реизданија, во соработка со CMC телевизија сними документарен филм под наслов „Нови вал – 40 година након“. После телевизиската премиера документарецот во делови ќе биде објавен на стриминг сервисите. Во продолжение погледнете го првиот дел од „Нови вал – 40 година након“.

Споменатиот комплет винил изданија е составен од пакет аранжман од „Шарло акробата“, „Електричен оргазам“ и „Идоли“, а поединечно се објавени првите воедно истоимени албуми на „Електричен оргазам“ и „Хаустор“ но и единствениот албум на „Шарло акробата“ (Bistriji ili tuplji čovek biva kad…).

Можеби ќе ве интересира: