Балканленд

Мирослав Илиќ забрани неговите песни да се пеат во „Ѕвездите на Гранд“

Легендарниот фолк пејач Мирослав Илиќ реши јубилејната година да ја дополни со уште една постапка за која долго ќе се зборува. Имено поради непрофесионалниот однос на Гранд продукција кон неговиот лик и дело, Илиќ решил да ја забрани изведбата на неговите песни во форматите на таа продукција.

Според српски „Ало“, Мирослав решил да го забрани изведувањето на неговите хитови во емисиите „Гранд продукција“, а извор близок до пејачот објаснува зошто.

“Иако многумина би помислиле дека Илиќ решил да ја забрани изведбата на неговите песни во „Ѕвездите на Гранд” поради неговиот однос со Лепа Брена, која веќе една деценија е вмешана во скандалот околу неговото татковство, па дури и сведочеше против колегата кој и помогна на почетокот на кариерата, но оваа работа е многу посериозна и е поврзана исклучиво со деловниот однос меѓу Мирослав и Гранд продукција”, започнува изворот.

Имено овој натпревар се емитува веќе 15 сезони, а Гранд продукција постои 24 години и за сето тоа време Мирослав Илиќ не бил повикан во ниту една емисија, без разлика на која телевизија се емитувала. Тој е речиси единствениот српски пејач кој никогаш не стапнал во студиото „Гранд“ на Кошутњак. Од друга страна, деценијата и половина од натпреварувањето некои млади пејачи редовно ги изведуваат некои негови хитови. Бидејќи после тоа речиси никој не го спомнува Илиќ, глумејќи дека е хит кој го пеат сите и никој, тој реши да му застане на патот. Иако Саша Поповиќ во неколку наврати во други емисии изјави дека нема проблем со Мирослав и дека би сакал да го види во неговата емисија, тоа никогаш не се случило.

“Во оваа ситуација, изведувачките права секако ги поседува Илиќ како уметник, а негова волја е да им забрани на луѓе кои мисли дека не треба да го прават тоа да ги пеат неговите песни. Мирослав нема ништо против новите и млади пејачи, но не сака неговите песни да се изведуваат во „Ѕвездите на Гранд“ поради големата непрофесионалност на челниците на таа куќа и неправдата која континуирано му се нанесува како естраден уметник. За да не дојде во ситуација неговото име и презиме да не се изговараат по неговата песна и со тоа да ја уништи неговата блескава кариера од 50 години, тој реши повеќе да не го дозволува изведувањето на неговите хитови на овој натпревар”, завршува изворот.

Познато е дека Брена сведочеше против Мирослав, иако заедно многу работеа на југословенската сцена во 1980-тите, па дури и снимија заеднички албум. Врската меѓу Лепа Брена и Мирослав Илиќ беше нарушена кога таа застана на страната на неговата наводна љубовница Мирјана Антоновиќ, која се бореше да докаже дека тој е татко на нејзиниот син Девин. Според медиумите, Брена била една од крунските сведоци во процесот кој траел со години.

Можеби ќе ве интересира: