Балканленд

Ова е последната песна на Мерима Његомир, излезе вечерта пред нејзината смрт (Видео)

Мерима Његомир ја сними својата последна песна со групата „Легенде“. Песната беше објавена на 19-ти ноември, а веќе следниот ден се прошири вест дека Мерима почина.

Зоран Дашиќ Даша откри зошто решиле да и го подарат дуетот на публиката на денот на смртта на пејачката.

“Песната „Љубав траје“ е круна на нашето пријателство и е објавена вчера на барање на ќерката на Мерима. Песната ја снимавме летово и чекавме да го снимаме спотот пред да излезе, но еден месец по снимањето Мерима за жал заболе од рак. Ми се јави и инсистираше сепак да го снимиме видеото, таа рече: „Ќе станам на нозе, ќе ми дојде снимањето како опуштање од сето ова.“ Со нас на РТС ја отпеа „Љубав траје“ како изненадување и затоа ние вчера го објавивме тоа видео во договор со ќерката на Мерима”, изјави Зоран Дашиќ.

Фронтменот на групата „Легендe“ вели дека со Мерима се дружел со години.

“Мерима во текот на кариерата беше почитувана и целосно автентична, никогаш не отиде под ниту една линија. Естрадата е многу измамничка, а остана дама со големо д до крајот на животот. Многу ми е жал, уште се навикнувам да зборувам за Мерима во минато време. Ние сме пријатели 30 години”, скршено изјави Дашиќ.

Зоран призна дека во последните десет дена бил во контакт со ќерката на Мерима.

“Мерима беше во шок кога ја дозна дијагнозата, последните десет дена разговарав со нејзината ќерка, знаев дека е во многу лоша ситуација. Добив впечаток дека собрала сили и решила да се бори”, додава тој.

Можеби ќе ве интересира:

Се вчитува....