Балканленд

Почина легендарниот клавијатурист на Бијелo Дугме, Владо Правдиќ

Во Сплит почина Владо Правдиќ, легендарниот клавијатурист на Бијело Дугме. Оваа вест на социјалните мрежи ја објави и Ален Исламовиќ. Пејачот на Бијело Дугме изрази сочувство до неговото семејство.

„Владо, да ти биде лесна државата. Бевте искрен и добар човек. Секогаш беше задоволство да се биде во ваше друштво. Искрени поздрави до вашите деца и семејството, каде и да се“, напиша Исламовиќ на социјалните мрежи.

Да потсетиме, Правдиќ почина во Сплит по битка со тешка болест. Музичката кариера ја започна во 1965 година во групата „Вокинс“, а потоа свиреше со групата „Кост“ до 1970 година. Потоа беа „Амбасадори“, а потоа „Индекси“ од 1971 до 1973 година.

Потоа се спријателил со Горан Бреговиќ, со кого прво свиреле во групата „Јутро“, а потоа го основале Бијело Дугме. Во есента 1976 година, на негово место доаѓа Лаза Ристовски, а две години подоцна повторно се враќа, за повторно да ја напушти музичката сцена во 1987 година. Тој му се приклучи на бендот во 2005 година на нивната проштална турнеја.

Можеби ќе ве интересира: