Балканленд

Шабан Шаулиќ пред да биде пејач бил познат фудбалер

Познатиот фолк пејач Шабан Шаулиќ во емисијата “Еден на еден” јавно проговори за својата кариера која и не била толку на завидно ниво, бидејќи тој како млад бил амбициозен фудбалер во една од познатите клубови во Србија кој во тоа време значел поим за фудбал.

“Искрено никој до сега незнае дека како млад тренирав фудбал, иако покрај пеењето кое ми беше животна определба паралелно играв натпревари против познати клубови од Европа меѓу кој и клубот од Бугарија Левски кој и не беше лесен залак не само за мене, туку и за целиот тим”, изјави Шабан Шаулиќ.

Верувале или не, на тој натпревар одлучувачки за победа биле и неговите последни 2 гола кој тимот го довеле до потполна разлика од 2 бода со 4:2 па поради целиот пресврт Шабан Шаулиќ имал многу понуди од реномирани Европски фудбалски клубови, но тој одлучил својот пат да го продолжи на пеењето каде и се покажал како одличен изведувач со многубројни хитови меѓу кој и композицијата “Жал” кој како автор стои Бане Васиќ.

Подготви: Редакција Музика24

Можеби ќе ве интересира: