Балканленд

Избувна скандал меѓу Азис и Фанки во шоуто „Како две капки вода“

Скандал изби меѓу Азис и Фанки за време на шоуто на „Како две капки вода“, бугарската верзија на “Твоето лице звучи познато” Причината за вербалната расправија беше повторно создавање на имиџот на поп-фолкерот Рафи, кој вешто одеше на потпетици и во облеката на Азис од неговиот тотален хит „Сент Тропе“.

После изведбата, Фанки не сакаше да коментира како Рафи се справи со својата улога и демонстративно се повлече зад сцената.

“Ќе замолчам за да не кажам нешто што не треба“, рече тој, не појавувајќи се на сцената до следната изведба.

Кралот на поп-фолкот Азис кој беше гостин го чекаше својот ред и кога даде 5 поени на крајот од шоуто се сврте кон Фанки огорчен од неговото однесување и категорично рече дека тоа е неприфатливо во однос на позадината на делото што Рафи и вложениот труд.

„Сите даваме многу од нас самите. Можеби и мене нешто не ми се допаѓа па молчам. Целосниот расистички став на Фанки кон мојот имиџ, во овој случај имитиран од Рафи, е одвратен и вулгарен. Ова нешто го демотивира… Некој да стане, да замине, да биде толку згрозен што не може да го погледне! По ѓаволите, глупаво е и непријатно за уметник кој се обиде толку многу! Тажно е! Не беше смешно, одвратно беше!“, поп-фолкерот го објасни своето огорчување.

Како одговор, Димитар Ковачев-Фанки возврати:

„Почитуван, Васко, пред сè – интелектуалниот багаж што го носам ме спречува да бидам простак. Второ, излегов да не кажам што мислев за ова нешто што го слушнав и видов. На крајот на краиштата, јас сум образован музичар“.

„А ние сме аматери, нели?“, праша Азис.

„Можете да разберете сè како што сакате“, рече Ковачев и им ги даде своите оценки на учесниците.

„Тоа е само шоу“, се обиде водителот Васил Василев-Зуека да се извлече од ситуацијата.

Како изгледаше скандалот погледнете во видеото

https://www.youtube.com/watch?v=_C5b3hBsvYI

Подготви: Редакција Музика24

Можеби ќе ве интересира: