Балканленд

Погледнете: Сите плагијати на Дино Мерлин (Видео)

Познатиот балкански поп изведувач Дино Мерлин или како што малкумина го знаат Един Дервишхалидовиќ, по концертот во Скопје, концертот во Прилеп на “Пивофест” го одржа и долго најавуваниот концерт во родното Сараево на Кошево. Зад себе има голем број на познати хитови, кои рака на срце, понекогаш не тераат да се замислиме, но небитно од сето тоа.

Дали некогаш сте се запрашале дали и Дино Мерлин, исто како и многуте други познати пејачи ширум Балканот, не позајмил, украл или искористил некоја позната балканска или светска песна и да ја прилагоди за наши услови.

Специјализираниот македонски музички портал Музика24 извесен период истражуваше, а до кои резултати и информации дојдовме? Погледнете во продолжение.

Dino Merlin – Mjesecina / UB40 – “Where did i go wrong”

https://youtu.be/5thBGR1C64c

Dino Merlin – “Kada sve ovo bude juce” / Michael Jackson – “They don’t care about us”

https://youtu.be/78-5PNEW9fc

Dino Merlin – “Godinama” / Youssou N’Dour – “My daughter”

https://youtu.be/xeYATP2-c4Q

Dino Merlin – “Kad si rekla da me volis” / Tonic – “If you could only see”

Dino Merlin – “Sve je laz” / Ibrahim Tatlises – “Akdeniz akşamları”

https://youtu.be/O_ctCC5F0sY

Dino Merlin – “Subota” / Sezen Aksu – “Zalim”

https://youtu.be/qNzOVmKO2ig

Се обидовме барем накратко попознатите песни да ви ги доловиме на некој сосема поинаков начин, односно, да го видиме нивното вистинско потекло.

Подготви: Марија Поповска

Можеби ќе ве интересира: