Балканленд

Слаткаристика, Љубојна и Саша Ковачевиќ го отворија 13-то издание на Пиво фест (Фото + Видео)

Вчеравечер во Прилеп започна 13-то издание на Фестивалот на пивото, скарата и добрата музика – “Пивофест 2015”. Организаторите најавија рушење на рекордите, а според посетеноста и бројката на испиено пиво и изедена скара само на првата фестивалска вечер, оваа година ветува одлична забава и поместување на сите граници.

Мразот на фестивалската бина го скршија Слаткаристика, а официјалниот старт беше означен од страна на шармантниот водителски пар Маријана Станојковска и Жаре Димитриоски кои и во наредните три дена ќе бидат домаќини на публиката во Прилеп. Потоа на сцената свој настап имаше Љубојна која пред публиката во Прилеп настапи со својот познат егејски мелос на “Твојте очи, Лено мори”, “Ти реков ми рече”… и многу други.

Pivofest 2015“Се надевам на многу идни вакви лета на кои ќе си поминуваме убаво на “Пивофест”, и во прилика сакам да го поздравам градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески кој не покани да гостуваме во Прилеп. Од тука, продолжуваме со настапите во Дојран, па на затворањето на Илинденски денови, што значи дека ова ќе биде работно лето за Љубојна, па во таа чест ги поканувам и сите пријатели да дојдат на нашите настапи”, изјави Вера воколот на Љубојна.

Кулминација на вечерта беше двочасовниот настап на балканската ѕвезда Саша Ковачевиќ чии хитови беа добропознати на публиката која во моменти беше погласна и од самата музика.

“Секогаш се радувам на настапите во Македонија и многу ја сакам вашата земја, затоа што ја имате најдобрата публика која секогаш ги пее моите песни. Се радувам на вечерашниот настап на “Пивофест” и сум сигурен дека и вие и посетителите од цела Македонија и Балканот вечерва се забавуваа”, изјави познатиот пејач Ковачевиќ во интервју за музичкиот портал Музика24.

Sasa Kovacevic_Pivofest 2015Во продолжение, погледнете го краткото интервју што Музика24 во соработка со колегите од Телевизија Орбис го сними со ѕвездата на вечерта Саша Ковачевиќ.

За Музика24 од Прилеп: Иван Јосимовски

Можеби ќе ве интересира: