Балканленд

Voyage доби главна улога во новата серија на режисерот на „Јужни ветар“

Режисерот на „Јужни ветар“, Милош Аврамовиќ по големиот успех на вториот дел од познатиот филм подготвува нов проект. Имено наскоро почнува снимањето на тинејџерската драмска серија „У клинчу“ во која главната улога ја доби Михајло Веруовиќ – Voyage.

Младиот артист, композитор и текстописец се здоби со популарност со песните „Отрован“, „Буди ту“, „Кораци у ночи“ а јавноста најмногу го памети по песните кои ги снимаше со неговата поранешна девојка Бресквица. Оваа 20-годишна музичка ѕвезда минатата година го направи дуетот „Плеши“ со британскиот рапер Џеј Фед за потребите на вториот дел од филмот „Јужен ветер“.

Во серијата би требало да игра и Џорџe Мишинa, кој е сега актуелен по својата улога во „Азбука нашег живота“ и „Убице мога оца“, но остатокот од екипата се уште се чува во тајност. Младите актери ќе бидат во преден план, а нивните попознати, постари колеги ќе бидат во улогите на родители, роднини и пријатели. Станува збор за младинска драма за созревањето, која ќе донесе забавна приказна за целото семејство. Новата серија по сензибилитет „Sex education“ и „Heartbreak High“. Главната приказна ќе ги следи момчињата и девојчињата на крајот од средното училиште, на кои им претстои нов период. Тие се на пресврт во животот и се пред упис на факултет, нови љубови, амбиции и желби. За разлика од „Јужни ветер“ фокусот на серијата ќе биде ставен на позитивните вредности. Еден ред од приказната ќе следи млади луѓе кои залутале и премногу се препуштале на животот на улица кои потоа ќе се свртат кон спортот, музиката, уметноста и креативноста, во тоа ќе го пронајдат својот пат и со помош на пријателите ќе ги променат своите животи на подобро.

Новата ТВ серија е планирано да има 30 епизоди, а првата клапа треба да падне во март, во Белград.

Можеби ќе ве интересира: